Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. "Niemcy są jednym z naszych absolutnie kluczowych partnerów"

- Chciałbym, żeby moja piątkowa wizyta w Berlinie wzmocniła potencjał współpracy politycznej między Polską i Niemcami - powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki. Wśród tematów rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wymienił także współpracę gospodarczą i kwestię pomocy uchodźcom.

2018-02-14, 09:09

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. "Niemcy są jednym z naszych absolutnie kluczowych partnerów"
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/Paweł Czarny

Premier podkreślił, że w jego ocenie relacje polsko-niemieckie mogą układać się jeszcze lepiej niż do tej pory. 

- Współpraca na niwie gospodarczej, handlowej kwitnie, Polska jest jednym z najważniejszych partnerów dla Niemiec. Również Niemcy są naszym kluczowym partnerem handlowym. Ale też widać wyraźnie, że modele biznesowe naszych przedsiębiorców są podobne i komplementarne do tych po stronie niemieckiej – powiedział szef polskiego rządu.

- Polska jest średniej wielkości gospodarką otwartą i chcemy kooperować jak najszerzej na świecie, a Niemcy są jednym z naszych absolutnie kluczowych partnerów - podkreślił.

Premier poinformował, że podczas piątkowej wizyty w Berlinie „z dużą dozą prawdopodobieństwa” poruszy w rozmowie z kanclerz Merkel temat pomocy dla uchodźców. Jak podkreślił, Polska i Niemcy mają inne spojrzenie m.in. na kwestię obowiązkowych kwot uchodźców. - Mamy inne spojrzenie, wynika ono z różnego poziomu zamożności naszych krajów. Niemcy to kraj, który stać na przyjmowanie setek tysięcy migrantów, na świadczenie im pomocy socjalnej, która jest, jak wiadomo, bardzo droga – powiedział Morawiecki.

 Spór Polski z Komisją Europejską

W rozmowie z PAP premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do trudnego dialogu Polski z Komisją Europejską. - Mamy inne postrzeganie reformy wymiaru sprawiedliwości, zanim nastąpi zbliżenie stanowisk, musi nastąpić wzajemne zrozumienie - podkreślił. Jak dodał, zbliżeniu stanowisk miała służyć m.in. ostatnia wizyta szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Brukseli. - Kończymy opracowywać tzw. białą księgę, dokument, który ma dać naszym partnerom pewną jasność, klarowność postrzegania pewnych elementów reformy - poinformował premier.

W ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych zaprosił podczas spotkania wiceszefa KE Fransa Timmermansa do złożenia wizyty w Polsce. Rozmowa Czaputowicza i Timmermansa dotyczyła reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce i kwestii praworządności. Szef polskiego MSZ nie wykluczył w czwartek "modyfikacji" reform wymiaru sprawiedliwości w celu osiągnięcia porozumienia z KE, jeśli polskie władze uznają to za zasadne. Natomiast wiceszef KE wyraził nadzieję na rozwiązanie sporu w ciągu tygodni.

rr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej