Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata chcą dialogu i pojednania. Złożyli apel w Sejmie

Przedstawiciele polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata złożyli w Sejmie swój apel o pojednanie i dialog wobec nieporozumień związanych ze zmianą ustawy o IPN - poinformowało CIS. Jest on skierowany m.in. do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

2018-02-26, 21:29

Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata chcą dialogu i pojednania. Złożyli apel w Sejmie

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało, że siedmiodobowa grupa Sprawiedliwych apel złożyła na ręce szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej. Ten sam dokument - jak przypomniało CIS - otrzymali szefowie rządów Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki oraz Benjamin Netanjahu, a także przewodniczący Knesetu Juli-Joel Edelstein.


- Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, by nasze dwa narody, połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie - napisano w apelu.


Powiązany Artykuł

kneset parlament izrael 1200 shutt.jpg
Izrael: komisja Knesetu wzywa Polskę do cofnięcia nowelizacji ustawy o IPN

Treść listu została odczytana podczas spotkania przez Annę Stupnicką-Bando, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

CIS relacjonowało, że przedstawiciele Towarzystwa wyrazili nadzieję, że spotkanie oraz ich aktualna działalność wpłynie na poprawę relacji polsko-izraelskich.

REKLAMA

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Polscy Sprawiedliwi wystosowali do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski apel "o powrót na drogę dialogu i pojednania".


Powiązany Artykuł

premier.jpg
"Wiele polskich rodzin zapłaciło najwyższą cenę za ratowanie Żydów"

50 podpisów pod listem

Pod listem podpisało się 50 żyjących polskich Sprawiedliwych, w tym władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, powstałej w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej, który nadaje Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Statutowym celem działalności Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest zachowanie pamięci i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej w Polsce, o Zagładzie i o ludziach, którzy z narażeniem życia ratowali współobywateli pochodzenia żydowskiego.

Szef polskiego rządu podziękował Sprawiedliwym za ten apel i dodał, że został on wystosowany, żeby wypracować jak najbardziej akceptowalne i opierające się na prawdziwe rozwiązania.

Podziękowania ambasady Izraela

Podziękowania za apel złożyła również Ambasada Izraela w Polsce, publikując go na swoim koncie na Facebooku.

REKLAMA

Kontrowersje wywołała niedawna nowelizacja ustawy o IPN, która wprowadza przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Ustawę w trybie kontroli następczej, czyli po podpisaniu, prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Wejdzie ona w życie 1 marca. 

dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej