X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Mafia czekistów i inne kręgi Kremla. Kim są ludzie Władimira Putina?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 11:38
Urzędnicy i biznesmeni, związani z Władimirem Putinem, są w wielu przypadkach odpowiedzialni za ciężkie zbrodnie, łamanie praw człowieka, korupcję, destabilizowanie sytuacji w regionie. Nazwiska wielu z nich figurują na zachodnich czarnych listach.
Prezydent Rosji Władimir Putin i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow
Prezydent Rosji Władimir Putin i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej ŁawrowFoto: PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Mają zablokowany wjazd do krajów UE i zajęte aktywa finansowe. Jednak niektórzy z nich i tak bardzo dobrze sobie radzą w tej rzeczywistości – bo przecież można zupełnie legalnie uzyskać obywatelstwo kraju UE, jak Cypru i Malty. A jeśli nie tych państw – to można mieć obywatelstwo Finlandii i Armenii, a rodzinę wysłać do Szwajcarii – jak jedna z najbardziej wpływowych osób w Rosji, Giennadij Timczenko (udziałowiec Nowateka i Sibur Holding), który, jak wielu innych z kręgu Putina, dorobił się kroci na handlu surowcami. Timczenko to przykład pierwszy z brzegu – ale również inne czołowe postaci z kręgów Kremla łączy to, że wysyłają bliskich i swoje pieniądze za granicę.

Nie wahają się zarabiać na wojnie w Syrii, napuszczać cały naród przeciwko innemu, pobudzać Rosjan do wojny. Oskarżani są o morderstwa krytyków i tych, którzy ujawniają ich korupcję.

Nie są jednak pewni, czy ich towarzysze z mafijno-rządowo-biznesowego kręgu nie skorzystaliby z tego, że  pewnym momencie może powinąć im się noga. Ich podbrzusze jest zatem bardzo miękkie.

Sankcje zachodnie obejmują tylko niektórych pomocników Władimira Putina w ciemnych i czasem zbrodniczych operacjach, machinacjach finansowych. Jak podkreślają eksperci -zasięg tego rodzaju restrykcji obecnie jeszcze nie jest wystarczająco szeroki. Inna rzecz, że wciąż nie dość dużo mówi się o ludziach Putina. Za mało interesujemy się, kto jest kim w Rosji.

Jak mówił wcześniej portalowi PolskieRadio.pl prof. Anders Aslund z Uniwersytetu w Georgetown, trzeba większą uwagę poświęcić transparencji m.in. w zakresie przechowywanych na Zachodzie zasobów finansowych nielegalnie pozyskanych przez elity Kremla. Trzeba wiedzieć, kto jest kim w na Kremlu i trzeba umieć wskazać na przepływ środków.

Mafia czekistów i inne kręgi Kremla

Czarnych charakterów można szukać  m.in. na rozmaitych czarnych listach sankcyjnych UE i USA, związanych m.in. z agresją na Ukrainę, aneksją Krymu, na liście wrogów USA opublikowaną w styczniu br., na listach towarzyszących ustawie Magnickiego.

Wiele osób bliskich Putinowi to byli współpracownicy KGB – mówi się głównie o funkcjonariuszach z dawnego oddziału pierwszego, czy z ówczesnego leningradzkiego oddziału KGB, gdzie zgłosił się swego czasu Władimir Putin. Co najmniej kilkadziesiąt osób z dawnego KGB obejmowało i obejmuje najważniejsze stanowiska w państwie i kontroluje najważniejsze państwowe firmy.

Mówi się wiele o znajomych z czasów petersburskich Putina, a w szczególności spółdzielni Oziero, którzy kontrolują większość biznesów państwowych w Rosji – chodzi o ważne spółki energetyczne, sektor bankowy, przemysł zbrojeniowy.

Inni pojawili się w życiu Putina w związku z jego urzędowaniem na stanowisku mera Petersburga.

Jednak do tych osób dochodziły i dochodzą nowe postaci. Swoje role w machinie putinowskiej odgrywają przecież m.in. nie zaliczający się do żadnego z powyższych klanów – minister obrony Siergiej Szojgu, szef MSZ Siergiej Ławrow. W związku z tym, że Rosja zaostrza militarną retorykę, rośnie znaczenie kręgów wojskowych. A ponieważ społeczeństwo mobilizuje się poprzez agresywną propagandę, zaś dezinformacja pełni ważną rolę również w wojnie hybrydowej, na znaczeniu zyskują propagandyści i ludzie mediów.

Rodowód ze służb bezpieczeństwa

Z pracy Putin w KGB utrzymał  znajomości m.in. z szefem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Aleksandrem Bortnikowem, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem. Przeszłość w KGB mają za sobą Siergiej Iwanow, były szef kancelarii Prezydenta Rosji, Igor Sieczyn, szef koncernu gazowego Rosnieft, czy Raszyd Nurgalijew, Wiktorem Iwanow, Siergiej Iwanow

Wszystko to osoby z pierwszych stron gazet. Nazwisko Patruszewa pojawiło się ostatnio w kontekście afery z przemytem kokainy – narkotyk znaleziono w walizkach w ambasadzie rosyjskiej w Buenos Aires, a partia narkotyku była przewożona do Rosji na pokładzie rządowego samolotu – według mediów był to bagaż dyplomatyczny w samolocie, którym Patruszew wracał do Rosji z wizyty w Buenos Aires.

Ważni się również towarzysze z Petersburga  - którzy sprawdzili się w czasie, gdy został wicemerem tego miasta (wcześniej nosił teczkę za merem Petersburga Anatolijem Sobczakiem, ojcem działaczki i dziennikarki Kseni Sobczak, który tragicznie zginął w wypadku). Obecnie jedną z ważnych postaci na liście sankcji jest była gubernator Petersburga, obecna przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko – została na stanowisku w Petersburgu, gdy Putin przenosił się do Moskwy. Jest objęta sankcjami ze względu na zaangażowanie w propagandowe podżeganie konfliktu z Ukrainą.

Spółdzielnia willi nad  jeziorem pod Petersburgiem, zwana Oziero, też skłania analityków do wyłączenia grupy osób, mocniej związanych z Putinem. Wśród mieszkańców domów w tej okolicy oprócz Putina były osoby, które potem stały na czele najważniejszych firm i instytucji w państwie  - były szef koeli państwowych Władimir Jakunin, prezes Banku Rossija Jurij Kowalczuk, dentysta Nikołaj Szamałow.

Osobne miejsce zajmują sparingpartnerzy w judo – Arkadij Rotenberg, jego brat Borys Rotenberg. Wielkie fortuny na znajomości z Putinem zbił, jak podają media, Gienniadij Timczenko

Rotenberg obecnie robi biznes na Krymie. Jego firma "Strojgazmontaż" buduje most na Krym z Rosji kontynentalnej przez Cieśninę Kerczeńską. Jak podkreślają eksperci, przeprawa ta służyć ma raczej kwestiom militarnym. Przeważnie inwestycje tego rodzaju, podobnie jak było przy przygotowaniach do olimpiady w Soczi, uwzględniają głównie interes uprzywilejowanych.

Wcześniej w otoczeniu Władimira Putina byli również oligarchowie związani z tzw. Rodziną, czyli bliskimi i kręgiem Borysa Jelcyna. Z czasem wypadli z gry.

Kucharz, który zajął się wojną oraz trollami, wiolonczelista i inne postaci

W ostatnim czasie na pierwsze strony gazet trafił m.in. Jewgienij Prigożyn, zwany kucharzem Putina, z racji tego, że wcześniej zajmował się cateringiem i tego rodzaju zamówieniami dla Putina. Teraz miał być związany z rosyjską firmą najemniczą (tzw. grupą Wagnera) i "fabryką trolli" z Petersburga. Po tym, jak w Syrii zginęło bardzo wielu najemników z grupy Wagnera, Putin pytany o tę sprawę odparł, że owszem, zna Prigożyna, ale nie uważa go za przyjaciela.

Natomiast Putin potwierdził, że bardzo lubi muzyka i wiolonczelistę Siergieja Rołdugina. Oznajmił przy tym, że to nieprawda, że na swoich rachunkach Rodułgin przechowuje jego pieniądze.

Panama Papers to tylko jedno z wielu źródeł, które informuje o nieprawidłowościach w kręgu Putina. Oprócz Rodułgina w dokumentach znajdują się znani już skądinąd Jurij Kowalczuk, Arkadij Rotenberg, Borys Rotenberg, syn Arkadija Igor, Dmitrij Pieskow i jego żona oraz cały szereg znanych w Rosji osób.

Regularnie doniesienia o korupcji na szczytach władz upublicznia Aleksiej Nawalny. Wcześniej informacje na ten temat dokumentował m.in. zamordowany pod murami Kremla Borys Niemcow. Warto wspomnieć również o dziennikarskich materiałach, dotyczących związków wysokiego urzędnika Federalnej Służby ds. Kontroli nad Obrotem Narkotykami z tzw. mafią tambowską.

Czarna lista USA

W ostatnim czasie Stany Zjednoczone opublikowały siedmiostronicową listę nazwisk osób powiązanych z Władimirem Putinem, zwaną też listą Putina. Znalazło się na niej wielu członków rządu, siłowicy, w tym prokurator generalny Jurij Czajka, szef Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin i dowódca gwardii narodowej (Rosgwardii) Wiktor Zołotow, przedstawiciele FSB i GRU. Są doradcy Putina, w tym Władisław Surkow, oligarchowie stojący na czele koncernów państwowych. oman Abramowicz - bardzo wpływowy rosyjski oligarcha i właściciel m.in. angielskiego. Są tu i Jewgienij Kaspierski, szef Kaspersky Lab, oligarchowie Oleg Deripaska, czy Wagit Alekperow - prezes Łukoilu. Więcej nazwisk jest na niejawnej części listy. Część osób została wcześniej objęta sankcjami.

Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rosja to kleptokracja, otoczenie Putina ukrywa setki miliardów dolarów"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 23:59
Trzeba trwać przy NATO, bronić Ukrainy, wytropić setki miliardów dolarów Władimira Putina i jego otoczenia, ukryte na Zachodzie. Należy wprowadzić regulacje do sieci społecznościowych, by Kreml nie mógł wykorzystywać trolli i anonimowych kont w celu destabilizacji Zachodu – mówi portalowi PolskieRadio.pl Anders Aslund, ekonomista, który zajmował się m.in. transformacją w Rosji, na Ukrainie i w innych krajach regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Putin, jak to mafioso, kryje morderców i złodziei”. Trzy lata od śmierci Borysa Niemcowa pod murami Kremla

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 23:59
Główna rola Putina, jako mafioza, polega na tym, żeby kryć morderców i złodziei – dlatego tak dużym uderzeniem w ten system i w jego osobistą władzę jest spis Magnickiego, osób z zakazem wjazdu na Zachód, których aktywa będą zamrożone – powiedział kilka lat temu Polskiemu Radiu Borys Niemcow.  Wydobywał na światło dzienne to, co Kreml najbardziej chciał ukryć. W ostrych słowach mówił o morderstwach, korupcji, ogłaszał raporty o Soczi czy wojnie, o których huczał cały świat. Mówił, że warto, by Zachód ograniczył wjazd i zamroził konta, tym, którzy ukradli miliardy, a trzymają je za granicą. Borys Niemcow trzy lata temu został zastrzelony pod murami Kremla i do tej pory nie wykryto zleceniodawców. Wielu zgadza się z tezą, że są chronieni.
rozwiń zwiń