Niemiecka walka z powszechnym zjawiskiem antysemityzmu

Politycy w Niemczech zapowiadają walkę z antysemityzmem w szkołach. Powodem są coraz liczniejsze przypadki stosowania przez uczniów muzułmańskich przemocy słownej i fizycznej wobec uczniów innych religii. Szczególnie atakowani są uczniowie żydowscy. 

2018-04-04, 21:15

Niemiecka walka z powszechnym zjawiskiem antysemityzmu
Bundestag. Foto: shutterstock/multitel

Posłuchaj

Bezpośrednim powodem debaty o antysemityzmie jest wydarzenie sprzed kilku dni, do jakiego doszło w jednej z berlińskich szkół. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef chadeckiej frakcji w Bundestagu Volker Kauder chce wprowadzić ogólnokrajowy rejestr wszelkich, nawet najdrobniejszych, oznak antysemityzmu w szkołach.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów Josef Schuster żąda utworzenia nowej instytucji, która monitorowałaby incydenty antysemickie w Niemczech. Przewodniczący związku zawodowego policjantów Rainer Wendt poszedł jeszcze dalej - w dzisiejszym "Augsburger Allgemeine" powiedział, że pracownicy Urzędu do spraw Dzieci i Młodzieży powinni otrzymać możliwość odbierania dzieci rodzicom, którzy wychowują ich w duchu antysemityzmu.

Federalna minister edukacji Anja Karliczek zapowiada organizowanie dyskusji na temat tolerancji religijnej w niemieckich szkołach. Miałyby w nich uczestniczyć władze oświatowe poszczególnych landów. 

Bezpośrednim powodem debaty o antysemityzmie jest wydarzenie sprzed kilku dni, do jakiego doszło w jednej z berlińskich szkół. Żydowskiej uczennicy grożono śmiercią za to, że nie wierzy w Allaha. 

REKLAMA

Tylko w 2018 roku zarejestrowano w Niemczech 1453 karalne zajścia antysemickie.

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej