Raport NIK: przeterminowane leki w szpitalach i aptekach

Przeterminowane i o nieustalonym pochodzeniu leki wykryli kontrolerzy NIK w niektórych oddziałach szpitalnych i w aptekach. Z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego leczenia.

2018-04-06, 08:02

Raport NIK: przeterminowane leki w szpitalach i aptekach

Posłuchaj

Prezes NIK o kontroli w szpitalach (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Zaniedbania były na tyle poważne, że mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów, jak w przypadku dekompletowania zestawów przeciw wstrząsowych - powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. - Stwierdzone nieprawidłowości mogą wynikać między innymi z nierzetelnego prowadzenia ewidencji leków - dodał.

Adrenalina przeterminowana o ponad półtora roku

W jednym ze szpitali znajdująca się na oddziałach adrenalina była przeterminowana nawet o ponad półtora roku. Zdarzało się także, że w szpitalach przechowywano inne leki przeterminowane oraz o nieustalonym pochodzeniu, a także niewłaściwie postępowano z lekami wycofanymi przez inspekcję farmaceutyczną z obrotu.

W niemal 80 procentach skontrolowanych szpitali stwierdzono niezgodności pomiędzy faktycznym stanem magazynowym leków a ewidencjami.

Kontrolerzy Izby w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zawiadamiali dyrektorów szpitali o zagrożeniu życia i zdrowia pacjentów. Powiadomione placówki błyskawicznie zareagowały - likwidując potencjalne zagrożenia.

Kontrolę aptek i działów farmacji szpitalnej NIK przeprowadził w latach 2015-2017 w 24 szpitalach, w tym 13 placówkach, w których organem prowadzącym są samorządy oraz 11 lecznicach klinicznych, na terenie województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej