Dom zaprojektowali i stworzyli naukowcy z uniwersytetu w Nantes. Jego szkielet i ściany wykonał "robot drukarka" BatiPrint3D. Zajęło mu to zaledwie 18 dni. Do konstrukcji izolacji i ociepleń budynku robot użył specjalnych materiałów polimerowych. Następnie puste przestrzenie wypełniono cementem.
Dom o powierzchni 95 metrów kwadratowych ma kształt litery "Y”. W projekcie przewidziano pięć pokoi. Trwałość budynku przewidziana jest na sto lat.
źródło: WION
– Czy to przyszłość? To rozwiązanie pokazujące nowe możliwości, bo wszystko zostało stworzone na miejscu, w którym powstał dom – powiedział agencji Reuters profesor Benoit Furet, który kierował projektem. – Dzięki robotowi mogliśmy postawić ściany o bardzo wymyślnych kształtach.
Do ma charakter budynku socjalnego i zostanie przekazany rodzinie, która korzysta z pomocy opieki społecznej.
"Wydrukowany" dom wyposażony jest w wiele nowinek technicznych pozwalających optymalizować m.in zużycie prądu, ustawiać poziom temperatury i wilgotności powietrza, a także sprzęt do analizowania właściwości cieplnych obiektu.
Kolejne domy są w fazie projektów i już wkrótce w Nantes zbudowanych zostanie 30 "drukowanych" budynków, w tym obiekty użyteczności publicznej.
reuters.com, ms