more_horiz
Wiadomości

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i Fundacja Centrum Życia i Rodziny chcą zmian w prawie gwarantującym lekarzom korzystanie z klauzuli sumienia

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 17:25
Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i Fundacja Centrum Życia i Rodziny zaprezentowały projekt ustawy, dotyczący wolności sumienia. Jego celem jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 roku.
Audio
  • Autorzy projektu chcą nowelizacji ośmiu ustaw, gwarantujących osobom pracującym w zawodach medycznych prawo do sprzeciwu sumienia (IAR)
  • Zdaniem ginekologa, profesora Bogdana Chazana, środowisko medyczne ma małą świadomość tego, że może powoływać się na wolność sumienia.
Działacze Instytutu Ordo Iuris zaprezentowali propozycje zmiany ustaw
Działacze Instytutu Ordo Iuris zaprezentowali propozycje zmiany ustawFoto: PAP/Jakub Kamiński

Autorzy projektu chcą nowelizacji ośmiu ustaw, gwarantujących osobom pracującym w zawodach medycznych prawo do sprzeciwu sumienia. - Mimo upływu blisko trzech lat od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nie wprowadzono zmian, które wdrażałyby ten wyrok - wyjaśnia Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris. 


Zdaniem ginekologa, profesora Bogdana Chazana, środowisko medyczne ma małą świadomość tego, że może powoływać się na wolność sumienia. 

Projekt trafi do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Jego autorzy na stronie internetowej www.wobroniesumienia.pl rozpoczynają również zbiórkę podpisów pod apelem popierającym zmianę przepisów ograniczających, ich zdaniem, wolność sumienia i wyznania. 

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października 2015 roku, wolność sumienia "musi przejawiać się także w możliwości odmowy wykonywania obowiązku nałożonego zgodnie z prawem z powoływaniem się na przekonania naukowe, religijne lub moralne". 

ms

Zobacz także

Zobacz także