X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz: chcemy przywrócić właściwą rolę i miejsce Sztabu Generalnego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 12:48
- Kierownictwo resortu obrony chce przywrócić właściwą rolę i miejsce Sztabu Generalnego - zapowiedział na konferencji poświęconej 100-leciu Sztabu Generalnego wiceminister obrony, Wojciech Skurkiewicz. Na Zamku Królewskim zorganizowano sympozjum naukowe poświęcone historii i przyszłości Sztabu.
Audio
  • Wojciech Skurkiewicz: jesteśmy dziś zdeterminowani, aby przywrócić rolę i pozycję Sztabu Generalnego (IAR)
  • generał Leszek Surawski: celem każdej zmiany zawsze pozostawała troska o dobro sił zbrojnych (IAR)
Wojsko Polskie
Wojsko PolskieFoto: Shutterstock.com/De Visu

Wiceminister MON mówił, że Sztab Generalny zawsze pełnił istotną dla armii rolę. Obecnie czekają tę instytucję kolejne, ważne zmiany. Wiceszef MON zaznaczył, że kierownictwo resortu jest zdeterminowane, żeby przywrócił odpowiednią rolę Sztabowi w nowym systemie dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi.

Od kilku miesięcy przy Sztabie Generalnym pracuje zespół roboczy, w skład którego wchodzą zarówno oficerowie tej instytucji, jak i przedstawiciele resortu obrony oraz doradzającego prezydentowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Eksperci opracowują szczegóły reformy systemu dowodzenia.

Celem dobro sił zbrojnych

Szef Sztabu Generalnego, generał Leszek Surawski otwierając serię paneli dyskusyjnych konferencji powiedział, że instytucja przez niego dowodzona, od lat przechodzi kolejne transformacje. Zmiany - jak mówił generał Surawski - są niejako wpisane w 100-letnią historię Sztabu. - Celem każdej zmiany zawsze była troska o dobro sił zbrojnych i intencja lepszego dopasowania tego organu do wyzwań, potrzebom, przyszłych zadań oraz zagrożeń. - mówił generał Leszek Surawski.

Historia Sztabu Generalnego sięga 25 października 1918 roku, kiedy to utworzono urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. Funkcję tę pełnił generał Tadeusz Rozwadowski. W 1928 instytucja nosiła nazwę Sztab Główny Wojska Polskiego, a 1 września 1939 została przeorganizowana do działań w czasie wojny i była Sztabem Naczelnego Wodza.

Obecnie Sztab Generalny jest organem pomocniczym ministra obrony oraz naczelnym organem planistycznym dla całej armii. To tu powstają między innymi wieloletnie plany rozwoju wojska. Sztab Generalny odpowiada również za utrzymanie potencjału mobilizacyjnego w razie kryzysu i wojny.

mh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Weterana. Szef MON: udowadniacie, że polscy żołnierze są najlepsi na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 06:50
Dziś w całym kraju odbędą się uroczystości związane z Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Centralne obchody tego święta rozpoczną się w południe w Kielcach. Szef MON Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za służbę poza granicami kraju. 
rozwiń zwiń