more_horiz
Wiadomości

Pożary w magazynach ze śmieciami. "Przepisy tworzą przestrzeń do patologicznych zjawisk"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 19:18
 – Przepisy dotyczące magazynowania odpadów w mojej opinii tworzą dużą przestrzeń do takich patologicznych, wręcz kryminogennych, zjawisk – mówił na antenie radiowej Trójki Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarowania Odpadami.
Audio
  • Czy za pożarami składowisk śmieci stoi "mafia śmieciowa"? (Puls Trójki)
Pożar składowiska odpadów chemicznych we wsi Wszedzień k. Mogilna
Pożar składowiska odpadów chemicznych we wsi Wszedzień k. MogilnaFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Prawie 70 pożarów wybuchło od początku roku w Polsce na składowiskach odpadów. Do tych największych doszło w ostatnich dniach.

– Pożary nie dzieją się na składowiskach odpadów, tylko na placach magazynowych. Różnica jest zasadnicza – składowiska odpadów działają w systemie monitorowania, są budowane w określonych reżimach technologicznych, które zapobiegają powstawaniu takich pożarów – mówił Dariusz Matlak.

– Niestety, ustawa o odpadach dopuszcza magazynowanie ich przez okres trzech lat. Zasadniczo chodzi o magazynowanie odpadów w celu ich przetworzenia (…) Niestety do przetworzenia nie dochodzi, tylko do podpaleń – zaznaczył. 

Czy można zatem mówić o "mafii śmieciowej". – Myślę, że to jest grupa cwaniaków, którzy wykorzystują pewne luki w przepisach – stwierdził prezes PIGO.

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

Przedstawicielka HEAL Poland stwierdziła, że jej organizacja jest przerażona. – Jeżeli chodzi o samo zjawisko, to my, jako osoby, które pracują nad zagadnieniami zdrowia publicznego i środowiska, jesteśmy przerażeni tym, co się dzieje. Po pierwsze, nie wiadomo, co się znajduje w tych magazynach, na tych placach, w tych składowiskach – mówiła Weronika Michalak. – To są odpady, których opis bardzo często może nie odpowiadać stanowi faktycznemu, mogą być niebezpieczne, toksyczne – dodała.

Aktywistka mówiła, że temat dbania o środowisko jest marginalizowany. – Spotkamy się ze spychaniem tematów związanych z ekologią, dbaniem o środowisko od lat. Niestety tutaj mamy pokazane czarno na bałym, w jaki sposób możemy odczuwać konsekwencje tych zanidbań – podkreśliła. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech 
Goście: Weronika Michalak (Heal Polska), Dariusz Matlak (Prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami)
Data emisji: 30.05.2018
Godzina emisji: 17.44

dcz/ml

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak