X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Facebook przekazywał dane użytkowników chińskim gigantom technologicznym. Czy za sprawą stoją chińskie służby?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:54
Facebook we wtorek potwierdził swoją współpracę z czterema chińskimi firmami - podaje agencja Reuters. Wśród nich jest Huawei, które już znajduje się pod szczególną obserwacją ze strony amerykańskich służb specjalnych. Wcześniej amerykański rząd zarzucał temu chińskiemu producentowi szpiegowanie użytkowników ich urządzeń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Okazuje się, że dane Facebooka były przekazywane Huawei, Lenovo Group, producentowi smartfonów OPPO oraz TCL Corporation. Najbardziej kontrowersyjna wydaje się być współpraca Facebooka z Huawei. Sześć agencji wywiadowczych USA oficjalnie odradza obywatelom używania telefonów tego producenta. Założycielem wspomnianego koncernu jest były oficer Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Ren Zhengfei. Niektórzy senatorzy oceniają jednoznacznie Huawei jako "ramię Pekinu".

Kongres obecnie oczekuje na wyjaśnienia Facebooka w sprawie udostępniania danych użytkowników wyżej wymienionym firmom. Członek komisji ds. wywiadu, senator Mark Warner stwierdził, że jeśli portal udostępnił specjalny dostęp do API usługi, to nie wie w jaki sposób firma mogła kontrolować dalsze losy tych danych oraz mieć pewność, że nie są one przekazywane obcym służbom. 

API - Application Programming Interface (ang. Interfejs Programowania Aplikacji) - pozwala na komunikowanie się aplikacji między sobą (np. programu dostawcy z systemem operacyjnym).

- Wiadomość o tym, że Facebook dostarczał uprzywilejowany dostęp do API Facebooka dla producentów urządzeń takich jak Huawei czy TCL podnosi ich wiarygodność i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat tego jak Facebook upewnił się, że informacje przekazywane tym firmom nie były przesyłane na chińskie serwery (służb) - mówił senator.

Facebook odpowiada - nie tylko my


shutterstock_1056547274 facebook 1200.jpg
Kolejne państwo blokuje Facebooka. Przez "fake newsy"

Serwis twierdzi, że nie jest jedyną firmą, która współpracuje z chińskimi gigantami, a dane miały być przekazywane jedynie w celu lepszej współpracy usług na urządzeniach producentów z Facebookiem i jego narzędziami. Warunki współpracy miały być nieustannie weryfikowane a przepływ danych przekazanych przez serwis miał być pod jego kontrolą.

- Facebook współpracuje z wieloma innymi amerykańskimi firmami technologicznymi oraz innymi producentami z Chin aby integrować świadczone przez nich usługi na ich telefonach. (...) Integracja Facebooka z Huawei, Lenovo, OPPO oraz TCL była kontrolowana od samego początku - stwierdził w swoim oświadczeniu Francisco Varela, wiceprezydent Facebooka ds. współpracy z producentami telefonów komórkowych.

Jak wynika z oświadczenia Vareli, dane pozyskiwane przez firmę miały być jednynie zapisywane na urządzeniach użytkowników Huawei, nie zaś na zewnętrznych serwerach.

Chiny - nic nie wiemy

Minister spraw zagranicznych Hua Chunying zapytana o opinię na temat współpracy chińskich gigantów technologicznych z Facebookiem odpowiada, że nie będzie komentować współpracy pomiędzy firmami. Zaznaczyła także, że nie ma żadnej wiedzy na temat sytuacji, która zaistniała.

- Mamy jednak nadzieję, że Stany Zjednoczone mogą zapewnić nam uczciwe, przejrzyste, otwarte i przyjazne środowisko do współpracy z chińskimi firmami zarówno w zakresie inwestycji jak i działaniach operacyjnych -  stwierdziła minister Hua.

Obawy, wątpliwości

To już kolejny przypadek przekazywania danych użytkowników Facebooka na rzecz podmiotów trzecich zaraz po Cambige Analytica. Jak informuje właściciel największego serwisu społecznościowego na świecie, firm z którymi były podpisane kontrakty było dużo więcej, natomiast przynajmniej połowa kontraktów została już rozwiązana. Kontrakt z Huawei ma zostać przerwany jeszcze w tym tygodniu.

klo/Reuters

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Facebook przekazywał dane użytkowników 60 firmom? Na liście m.in. Apple, Amazon i Microsoft

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 16:04
Lista firm, do których trafiały dane od Facebooka, składa się nawet z ponad 60 producentów. Umowy mogą obowiązywać do dziś. O sprawie pisze "The New York Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook i ochrona danych. Poznaliśmy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 16:53
Operator strony na Facebooku jest również tak jak Facebook odpowiedzialny za ochronę danych osobowych odwiedzających te profile - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
rozwiń zwiń