USA żądają od państw NATO większych wydatków na obronność. "Nie jesteśmy świnką skarbonką "

2018-07-04, 07:17

USA żądają od państw NATO większych wydatków na obronność. "Nie jesteśmy świnką skarbonką "
USA żądają zwiększenia wydatków państw NATO na obronę, grożąc zmniejszeniem obecności swoich wojsk. Foto: FLICKR/GAGE SKIDMORE/CC BY-SA 2.0

Prezydent USA Donald Trump powie przywódcom państw NATO podczas lipcowego szczytu w Brukseli, że jego kraj nie jest "świnką skarbonką", dzięki której utrzymywane jest światowe bezpieczeństwo - zapowiedział z-ca rzecznika Białego Domu Hogan Gidley.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

- To, co prezydent Donald Trump zamierza uczynić podczas rozmów z przywódcami NATO - wciąż mając na uwadze ochronę narodu amerykańskiego i trwanie przy boku naszych partnerów i sojuszników - to ostrzec, że Ameryka, którą niekiedy postrzega się jak świnkę skarbonkę, dzięki której finansowane jest bezpieczeństwo świata, nie ma zamiaru tego dalej czynić – zaznaczył Gidley. Przedstawiciel biura prasowego Białego Domu użył określenia "the World's piggy bank" w odniesieniu do zaangażowania USA w finansowanie NATO

Stany Zjednoczone nie uznają jakichkolwiek rosyjskich prób aneksji Krymu

Zastępca rzecznika Białego domu powiedział również dziennikarzom, że Stany Zjednoczone nie uznają jakichkolwiek rosyjskich prób aneksji Półwyspu Krymskiego. Gidley zaprzeczył spekulacjom niektórych światowych mediów, że Trump, mimo swej fascynacji "silnym człowiekiem rządzącym na Kremlu", będzie gotów do ustępstw wobec Kremla w tej sprawie, podczas zaplanowanego na 16 lipca spotkania z Władimirem Putinem w Helsinkach.

USA żądają od NATO zwiększenia wydatków na obronę

Przeświadczenie, że Stany Zjednoczone sponsorują NATO towarzyszy Donaldowi Trumpowi od dawna. Niejednokrotnie dawał wyraz swemu niezadowoleniu z obecnego stanu rzeczy. Dziennik "The New York Times" podał we wtorek, że w czerwcu prezydent USA wysłał pełne stanowczych sformułowań oficjalne pisma do przywódców kilku państw NATO: Niemiec, Belgii, Norwegii i Kanady, żądając zwiększenia wydatków na obronę i grożąc zmniejszeniem obecności wojsk USA. Jak zauważa "NYT", Trump skarży się, że wiele krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie wywiązuje się z podjętego na szczycie NATO w Newport w Walii w 2014 roku zobowiązania do zwiększenia nakładów na obronę do 2 proc. PKB.

Najbliższy szczyt Sojuszu Atlantyckiego, w którym weźmie też udział prezydent Trump,  zaplanowano na 11-12 lipca w Brukseli.

DK

Polecane

Wróć do strony głównej