Pakistan: były premier skazany na 10 lat więzienia
Były premier Pakistanu skazany na 10 lat więzienia za korupcję. Sąd w Islamabadzie wymierzył karę Nawazowi Sharifowi w związku z posiadanymi przez polityka nieruchomościami w Londynie. Wyroki otrzymali też córka i zięć byłego premiera. On sam jest w Wielkiej Brytanii i nie wiadomo, czy trafi do pakistańskiego więzienia.
2018-07-06, 17:21
Posłuchaj
Chodzi o należące do byłego premiera cztery luksusowe mieszkania niedaleko Hyde Parku w Londynie. Sąd podatkowy w Pakistanie uznał, że wartość mieszkań przekracza deklarowane dochody polityka i skazał go na dziesięć lat za korupcję. Córka Nawaza Sharifa dostała wyrok 7 lat więzienia, a jego zięć wyrok roku za kratkami.
Nie wiadomo jednak, czy skazani trafią do więzienia.
Cała trójka jest teraz w Londynie, gdzie żona polityka czeka na operację związaną z nowotworem. Wielka Brytania nie ma podpisanej z Pakistanem umowy ekstradycyjnej, ale w szczególnych wypadkach brytyjskie prawo pozwala odesłać obywatela Pakistanu.
Sprawa związana jest z tzw. przeciekiem Panama Papers. Trzy lata temu media na całym świecie ujawniły dokumenty pokazujące związki polityków wielu krajów z biznesem. Według tych informacji, Nawaz Sharif i jego rodzina mieli być związani z firmami, które za pieniądze pochodzące z przestępstw miały kupować luksusowe posiadłości. Pakistański polityk twierdzi, że mieszkania w Londynie kupił legalnie, a sprawa jest zemstą jego przeciwników politycznych. Pod koniec lipca w Pakistanie planowane są wybory parlamentarne.
Rok temu pakistański sąd najwyższy orzekł, że w związku z oskarżeniami o korupcję Nawaz Sharif nie może już pełnić funkcji premiera. Wkrótce potem polityk podał się do dymisji. W niestabilnym politycznie Pakistanie, gdzie trwa wojna domowa z talibami, Sharif miał szansę być pierwszym premierem, który spędziłby na tym stanowisku całą 4-letnią kadencję. Zabrakło mu do tego kilku miesięcy.
REKLAMA
dcz
REKLAMA