more_horiz
Wiadomości

Czechy: koalicyjny rząd Andreja Babisza otrzymał wotum zaufania

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 07:15
 - Po wielogodzinnej debacie większość Izby Poselskiej parlamentu udzieliła wotum zaufania rządowi Andreja Babisza. Miał poparcie tworzących gabinet ugrupowań – ruchu Ano, partii socjaldemokratycznej (CzSSD) oraz tolerującej gabinet partii komunistycznej Czech i Moraw (KSCzM).
Premier Czech Andrej Babisz
Premier Czech Andrej BabiszFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Czesi na gabinet z wotum zaufania Izby Poselskiej czekali od wyborów parlamentarnych w październiku 2017 r. Sformowany przez Andreja Babisza gabinet, który tworzył kierowany przez premiera ruch Ano, na początku roku nie uzyskał poparcia Izby i 26 stycznia podał się do dymisji.

Rozpoczęte później rozmowy o utworzeniu koalicyjnego rządu z CzSSD zaowocowały utworzeniem nowego gabinetu, który w środę otrzymał wotum zaufania.

W debacie po expose premiera posłowie opozycji podkreślali, że nie mogą poprzeć rządu z uwagi na rolę, jaką przy jego powstaniu odegrała partia komunistyczna - m.in. zwracali uwagę, że po raz pierwszy od 1989 roku, gdy dokonała się zmiana systemu, komuniści mają realny wpływ na czeski rząd. Krytykowano także fakt, że premierem jest Babisz, który objęty jest policyjnym śledztwem w związku z podejrzeniem wyłudzenia unijnych dotacji.

W głosowaniu, w którym za powołaniem gabinetu opowiedziała się większość obecnych w Izbie Posłów, nie wziął udziału jeden socjaldemokratyczny poseł, były minister Milan Chovanec, który oświadczył, że "sumienie nie pozwala mu poprzeć rządu mającego wsparcie partii komunistycznej".

koz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Czechy Europa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak