more_horiz
Wiadomości

Szczyt NATO w Brukseli. Jens Stoltenberg: Gruzja stanie się członkiem Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 10:59
- Szef NATO Jens Stoltenberg zadeklarował w czwartek w Brukseli dalsze wsparcie dla Gruzji i zapewnił, że kraj ten będzie członkiem Sojuszu. Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili podziękował za wysiłki na rzecz włączenia jego kraju do euroatlantyckiej wspólnoty.
Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili i szef NATO Jens Stoltenberg
Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili i szef NATO Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

W drugim dniu szczytu przywódcy państw NATO spotkają się z prezydentami Gruzji i Ukrainy - Margwelaszwilim i Petrem Poroszenką - by rozmawiać o bezpieczeństwie w basenie Morza Czarnego oraz aspiracjach dotyczących członkostwa ich krajów w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Margwelaszwili podziękował na czwartkowej konferencji Stoltenbergowi za wysiłki idące w kierunku włączenia Gruzji do euroatlantyckiej społeczności. Zaznaczył, że dla Gruzji jest niezwykle ważne, by dyskutować na szczycie Sojuszu o bezpieczeństwie i stabilności tego kraju. "Jako wiarygodny partner NATO Gruzja wnosi swój wkład do euroatlantyckiego bezpieczeństwa" - podkreślił prezydent. Przypomniał też, że jego kraj jest zaangażowany w szkoleniowe misje zagraniczne NATO.

czytaj więcej
duda nato epa 1200.jpg
Bruksela: drugi dzień szczytu NATO. Przyszłość Afganistanu, Ukrainy i Gruzji

Jak dodał Margwelaszwili, Gruzja ze swoim zaangażowaniem i możliwościami zasługuje na szybką drogę do członkostwa w NATO. Podkreślił również, że członkostwo to popiera wiele krajów, które są przyjaciółmi Tbilisi. 

Wojciech Cegielski o drugim dniu szczytu NATO w Brukseli

PolskieRadio.pl

Szef NATO o sojuszu z Gruzją

Z kolei Stoltenberg powiedział na konferencji, że Gruzja jest jednym z najważniejszych partnerów operacyjnych Sojuszu. "Nasze partnerstwo sprawia, że NATO i Gruzja są bezpieczniejsze" - zaznaczył.

Dodał, że Sojusz w pełni popiera euroatlantyckie aspiracje Gruzji. "Gruzja stanie się członkiem NATO. (...) Będziemy kontynuować prace nad przystąpieniem Gruzji do Sojuszu" - zaznaczył. Podziękował też Tbilisi za zaangażowanie w budowaniu stabilności w regionie Morza Czarnego.

- NATO wspiera integralność terytorialną Gruzji, co zawiera w sobie przynależność Abchazji i Osetii Południowej - powiedział. Zaznaczył też, że dla Sojuszu ważne jest zobowiązanie Gruzji do wydawania 2 proc. PKB na obronność.

Drogę do przystąpienia do Sojuszu otwarto dla Gruzji podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku. Separatystyczne regiony Gruzji, Abchazja i Osetia Południowa, ogłosiły niepodległość po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej z roku 2008. Układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym z obydwoma separatystycznymi regionami Gruzji zawarła Rosja. 

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak