more_horiz
Wiadomości

Kanclerz Niemiec komentuje ostre słowa Donalda Trumpa. "Jesteśmy gotowi do zwiększenia wkładu w NATO"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 15:11
Według agencji DPA kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała w czwartek "bardzo poważną dyskusją" obrady na szczycie NATO w sprawie rozłożenia obciążeń finansowych. Rozmawiano o tym na zamkniętej, nieplanowanej wcześniej sesji.
Kanclerz Angela Merkel
Kanclerz Angela MerkelFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Merkel wskazała, że prezydent Donald Trump znów podniósł kwestię rozłożenia obciążeń finansowych między członkami NATO, "o czym dyskutuje się od miesięcy" i dodała: "daliśmy jasno do zrozumienia, że jesteśmy na tej drodze". Podkreśliła też, że Niemcy są drugim co do wielkości krajem NATO, jeśli chodzi o liczbę żołnierzy.

Trump oświadczył tego dnia, na zamkniętym spotkaniu przywódców NATO, że jeśli kraje członkowskie nie zwiększą wydatków na obronę do 2 proc. PKB do stycznia 2019 roku, USA zaczną działać samodzielnie - podał Reuters, powołując się na dwa źródła i uznając posunięcie Trumpa za "ultimatum".

Według DPA Merkel "nie powiedziała jednoznacznie", czy podczas tego "kryzysowego posiedzenia" Trump groził wystąpieniem USA z NATO. Na poświęcone temu pytanie odpowiedziała: "Mogę tylko podsumować, co jest wynikiem: jasne zobowiązanie wszystkich wobec NATO i wyraźna gotowość wszystkich do wnoszenia wkładu w obliczu zmian sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa".

Także źródła, na które powołuje się Reuters, zastrzegły, że Trump nie zagroził wprost formalnym wyjściem Stanów Zjednoczonych z Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Nawiązując do planowanego na 16 bm. spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w Helsinkach, Merkel powiedziała, że "byłoby dobrym znakiem", gdyby prezydenci USA i Rosji porozmawiali o rozbrojeniu nuklearnym.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tagesspiegel: na szczycie NATO głównie o wydatkach na obronność i Rosji. Europa wyda więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 11:24
- Na rozpoczynającym się w środę w Brukseli szczycie NATO głównym tematem będą wydatki członków Sojuszu na obronność i obawy Europy dotyczące ustępstw prezydenta USA Donalda Trumpa wobec Rosji - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel".
rozwiń zwiń