Ossów: na Polanie Dębów Pamięci odsłonięto popiersia dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej

Popiersia senatora Stanisława Zająca i generała Włodzimierza Potasińskiego, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, odsłonięto w podwarszawskim Ossowie. 

2018-08-14, 21:30

Ossów: na Polanie Dębów Pamięci odsłonięto popiersia dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej
Generał Włodzimierz Potasiński i senator Stanisław Zając zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Foto: PAP/Piotr Ulanowski, PAP/Darek Delmanowicz

Posłuchaj

List szefa MON odczytał Łukasz Kudlicki, dyrektor gabinetu ministra (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystość odbyła się na Polanie Dębów Pamięci przy kaplicy na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

W sumie w leśnej alei znajduje się ponad 20 popiersi z wizerunkami ofiar katastrofy sprzed ośmiu lat. 

Alicja Zając, żona senatora Stanisława Zajaca, dziękowała za to upamiętnienie. - Te wszystkie miejsca upamiętnienia w tak różnych krajach i w różnych regionach naszej ojczyzny pozwalają nam trwać w tej pamięci - mówiła. .

Prezydencki minister Andrzej Dera wspominał generała Potasińskiego i senatora Zająca jako osoby oddane Polsce. - Kochali Polskę i służyli tak jak potrafili najlepiej - powiedział minister. 

REKLAMA

"Dziękuję za wierne pielęgnowanie pamięci o Polakach"

W liście do uczestników uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak napisał, że ofiary katastrofy smoleńskiej są upamiętnione niedaleko pola bitwy pod Ossowem z 1920 roku. W tym miejscu stoi także monument ku czci tych obrońców stolicy, którzy 20 lat później zginęli z rąk Sowietów w Katyniu.

W 2010 roku upamiętniono wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, sadząc w tym miejscu 96 dębów. List szefa MON odczytał Łukasz Kudlicki, dyrektor gabinetu ministra. - Dziękuję za wierne pielęgnowanie pamięci o Polakach, którzy na przestrzeni dziejów naszego kraju, oddali życie za swój kraj - napisał minister. 

W poprzednich latach w Ossowie odsłonięto popiersia m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz biskupa polowego Tadeusza Płoskiego. 

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej