more_horiz
Wiadomości

Sekretarz stanu USA: Węgry są bliskim przyjacielem Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:02
Węgry są bliskim przyjacielem Stanów Zjednoczonych, które cenią dwustronną współpracę w wielu sferach – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo z okazji węgierskiego święta państwowego, Dnia św. Stefana, pierwszego króla Węgier.
Mike Pompeo
Mike PompeoFoto: shutterstock/lev radin

"Węgry są bliskim przyjacielem i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Cenimy naszą współpracę w wielu ważnych kwestiach, w tym współpracę obronną, w sferze regionalnego bezpieczeństwa europejskiego i dywersyfikacji energetycznej" - napisał Pompeo w komunikacie, opublikowanym w poniedziałek na stronie ambasady USA w Budapeszcie.

Podkreślił, że USA żywią głęboki szacunek dla bogatej historii, kultury i tradycji Węgier i są wdzięczne za obfity wkład węgierskich imigrantów w życie amerykańskiego społeczeństwa na wielu polach, m.in. sztuki, biznesu i technologii.

Jak zaznaczył Pompeo, dwustronna wymiana i coraz silniejsze stosunki handlowe pomagają w umocnieniu więzi międzyludzkich łączących oba kraje. 

"Cieszymy się na dalsze partnerstwo w Węgrami w celu rozwijania naszych wspólnych interesów oraz przywiązania do wolności i dobrobytu w Europie" - zakończył Pompeo życzenia w imieniu rządu USA z okazji Dnia św. Stefana.

Poprawa stosunków

W lipcu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wyraził przekonanie, że w najbliższym czasie można liczyć na odrodzenie stosunków jego kraju ze Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczył, że Węgrzy tak samo jak Amerykanie są prawdziwymi bojownikami o wolność, a także cenią wolność i niezależność, o które wielokrotnie w swej historii musieli walczyć.

Stosunki między Waszyngtonem a Budapesztem były za poprzedniej administracji amerykańskiej niezbyt dobre. USA znalazły się wśród krajów zarzucających Węgrom centralizację władzy, a także podporządkowywanie władzom wymiaru sprawiedliwości, mediów i społeczeństwa obywatelskiego od dojścia do władzy premiera Viktora Orbana w 2010 roku.

Orban z entuzjazmem zareagował w 2016 roku na wieść o wygraniu wyborów przez Donalda Trumpa. "Gratulacje. Co za wspaniała wiadomość. Demokracja wciąż żyje" - napisał wówczas na swoim profilu na Facebooku. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak