Raport ONZ: coraz więcej imigrantów zmierzających do Europy ginie na Morzu Śródziemnym

Rośnie liczba osób, które giną w Morzu Śródziemnym w trakcie przeprawy do Europy. W opublikowanym właśnie raporcie ONZ ostrzega, że choć spada liczba migrantów, to szlaki prowadzące na kontynent pozostają ogromnie niebezpieczne.

2018-09-04, 18:48

Raport ONZ: coraz więcej imigrantów zmierzających do Europy ginie na Morzu Śródziemnym
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Coraz więcej migrantów ginie w Morzu Śródziemnym. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według UNHCR, agendy ONZ zajmującej się uchodźcami, od początku roku w Morzu Śródziemnym utonęło 1600 osób, które chciały przedostać się do Europy. Dane podawane przez organizację wskazują, że jedna na 18 osób traci życie w czasie przeprawy do Europy. W ubiegłym roku życie traciła jedna na 42 osoby. Rośnie także liczba ofiar śmiertelnych na szlakach migracyjnych w samej Europie, na lądzie. W tym roku takich przypadków było 78.

ONZ zwraca także uwagę na pogłębiające się podziały wśród krajów europejskich co do tego, jak radzić sobie z problemem nielegalnej migracji. Vincent Cochetel z UNHCR uważa, że większość polityków europejskich postępuje w tej sprawie nieodpowiedzialnie. - Politycy powinni mówić ludziom prawdę, że ta sytuacja jest do rozwiązania. To nie sztuka bowiem pozwolić łodziom przypłynąć do Europy. Coraz więcej jest bowiem osób, które przypływają, ale nie dostają azylu w Europie. Są pozostawieni bez praw, bez środków do życia, a to powoduje także problemy dla lokalnych społeczności - mówi przedstawiciel UNHCR.

W ostatnim czasie zaostrzyło się napięcie pomiędzy nowymi władzami Włoch, które sprzeciwiają się przyjmowaniu migrantów a władzami Hiszpanii czy Francji, które opowiadają się za udzielaniem pomocy uchodźcom, którzy płyną do Europy przez Morze Śródziemne.

Kryzys migracyjny w Europie rozpoczął się w latach 2014-2015, kiedy to tysiące osób z Bliskiego Wschodu, częściowo z powodu wojen, a częściowo z powodów zarobkowych, zaczęły szturmować Europę. W ich ślady poszli potem mieszkańcy krajów afrykańskich.

REKLAMA

W szczytowym momencie do Europy przypływało ponad milion osób rocznie. W ubiegłym roku było to już dziesięć razy mniej.

ras

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej