more_horiz
Wiadomości

Niezwykłe znalezisko archeologów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 11:27
Archeologowie odkryli najstarszy meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wraz z nim wykopano system nawadniający, który dostarczał wodę do beduińskiej oazy. Odnalezione ruiny znajdują się w miejscowości Al Ain, która była główną osadą Beduinów mieszkających na największej piaszczystej pustyni świata Ar Rub al Chali.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Elnur

Pierwszy meczet powstał 1000 lat temu w czasie kalifatu Abbasydów. Znajduje się w pobliżu pozostałości po tradycyjnym systemie nawadniającym nazywanym faludż, który rozprowadzał wodę, umożliwiając tym samym prowadzenie prostych upraw w oazach. Archeologowie odnaleźli ślady po półokrągłej niszy nazywanej mihrab, która tradycyjnie wskazuje w meczecie kierunek Mekki. Odkryto także pochodzące z 10 wieku pozostałości po miejscu, w którym dokonywano obrzędowego obmycia przed modlitwą.

Zdaniem naukowców znalezisko pokazuje, jak daleko sięgały muzułmańskie wpływy religijne na początku X wieku. Wraz z pojawieniem się religii w beduińskich oazach wzrosło znaczenie handlu i następował rozwój. W czasie prac archeologicznych odnaleziono pozostałości po ceramice pochodzącej z Zatoki Perskiej, a nawet Chin.

W 1992 roku na emirackiej wyspie Sir Bani Yas znaleziono także pozostałości, po jeszcze wcześniejszej, bo pochodzącej z VI wieku chrześcijańskiej świątyni z zabudowaniami klasztornymi.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy zbadają piramidy Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:10
Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włochy: w Como odkryto skarb: 300 rzymskich złotych monet. Warte są miliony

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 09:34
300 rzymskich złotych monet , pochodzących prawdopodobnie z IV wieku, znaleziono w mieście Como na północy Włoch. - To prawdziwy skarb, który jest wart miliony - oceniają archeolodzy.
rozwiń zwiń