more_horiz
Wiadomości

Papież zwołuje szczyt przewodniczących episkopatów w sprawie pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 14:53
Papież Franciszek zwołał na luty przyszłego roku szczyt z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata na temat pedofilii - ogłosił w środę Watykan. Spotkanie to odbędzie się w dniach 21-24 lutego - podano po rozmowach papieża z Radą Kardynałów.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/Fabio Frustaci

W komunikacie ogłoszonym przez Watykan po trzydniowej 26. naradzie tego gremium poinformowano, że papież po konsultacjach z doradcami postanowił zwołać obrady z udziałem wszystkich przewodniczących episkopatów na temat "ochrony nieletnich" oraz niepełnosprawnych dorosłych. Podczas posiedzenia "Rada Kardynałów dokonała razem z Ojcem Świętym dogłębnej refleksji na temat nadużyć" - głosi nota. 

Watykan poinformował również, że arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley zapoznał obecnych z pracami kierowanej przez siebie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Ponadto - jak podkreślono - kardynałowie "wyrazili pełną solidarność z papieżem Franciszkiem z powodu tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach".

To nawiązanie do zarzutów postawionych mu przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano, jakoby od pięciu lat on także wiedział o czynach seksualnego wykorzystywania, także pedofilii, jakich dopuścił się były arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick. 

W czwartek papież spotka się w Watykanie z kierownictwem Konferencji Episkopatu USA. Tematem rozmów ma być m.in. niedawny raport na temat skandalu pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania. 

Problem nadużyć seksualnych był jednym z wątków sierpniowej pielgrzymki papieża do Irlandii. Równocześnie były nuncjusz papieski w Stanach Zjednoczonych, abp Carlo Maria Vigano zarzucił Franciszkowi, że nie zareagował na jego doniesienie o pedofilskich przestępstwach jednego z amerykańskich hierarchów. Informacja została jednak przyjęta bardzo sceptycznie, bo abp Vigano nie przedstawił żadnych dowodów.

msze/tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pedofilia w kościele. Problem do rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 22:00
Przy okazji niedawnej wizyty papieża Franciszka wrócił problem pedofilii i innych patologii na tle seksualnym w Kościele katolickim.
rozwiń zwiń