more_horiz
Wiadomości

Sondaż CBOS: rośnie przewaga PiS. Tylko trzy ugrupowania w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 15:35
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu, Prawo i Sprawiedliwość (wraz z koalicjantami) uzyskałoby 43 proc. poparcia osób deklarujących udział w głosowaniu. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 18 proc., na ruch Kukiz'15 - 7. Do Sejmu weszłyby tylko te trzy ugrupowania - wynika z sondażu CBOS.
Sejm, zdjęcie ilustracyjne
Sejm, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyłyby progu wyborczego: SLD otrzymałoby 4 proc. (bez zmian), PSL 4 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Nowoczesna 3 proc. głosów (bez zmian), a partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Partia Razem po 2 proc. (obie bez zmian).

Niezdecydowanych, któremu ugrupowaniu udzieliliby poparcie, było 16 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach (3 punkty proc. więcej niż w sierpniu).

W porównaniu z badaniem z sierpnia PiS stracił 1 punkt proc. poparcia. Platforma również straciła 1 punkt proc., Kukiz'15 - bez zmian.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie września wzięłoby w nich udział 71 proc. ankietowanych (1 punkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu). Do urn nie poszłoby 14 proc. (również jeden punkt proc. mniej niż w sierpniu), a niezdecydowanych było 15 proc. (1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu).

CBOS wskazał, że "Polacy nadal wydają się bardzo zainteresowani wydarzeniami na scenie politycznej". - Wciąż częściej niż w poprzednich latach chcieliby wziąć udział w wyborach. Rozpoczęta oficjalnie kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi bez wątpienia temu zainteresowaniu sprzyja - oceniła sondażownia.

Z badania wynika, że kampania wyborcza - szczególnie w dużych miastach - "sprzyja odnawianiu się dwubiegunowego układu sympatii partyjnych".

Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-13 września na liczącej 1064 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż CBOS: rośnie poparcie dla PiS, dobra ocena działalności władz samorządowych

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 15:19
35 proc. badanych zamierza oddać swój głos w wyborach do sejmików wojewódzkich na PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską), 18 proc. na koalicję PO i Nowoczesnej, 7 proc. na PSL, 6 proc. na Kukiz'15, a 4 proc. na SLD - wynika z najnowszego, sierpniowego sondażu CBOS.
rozwiń zwiń