more_horiz
Wiadomości

To ostatnie ciepłe dni. Nadchodzi jesienne oziębienie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 11:30
Niż, który uderzy w Polskę od strony morza Północnego sprawi, że najpierw zachód, a potem reszta Polski znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego. Polskę czeka załamanie pogody. Być może to ostatnie, słoneczne dni przed jesnienną szarugą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak podaje IMGW, Europa północno-zachodnia oraz południowo-wschodnia są pod wpływem niżów z ośrodkami nad Morzem Północnym, Morzem Tyrreńskim oraz Turcją. Pozostały obszar kontynentu jest w zasięgu wyżów z centrami nad Ukrainą, Zatoką Biskajską oraz Azorami. Polska dostanie się pod wpływ niżu znad Morza Północnego, po południu na zachodzie kraju zaznaczy się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływa ciepła masa powietrza polarnego morskiego.

W piątek będzie zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, po południu na krańcach zachodnich wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Lokalnie możliwe tam również burze. Temperatura maksymalna od 25 do 27 st. C na północy i na wschodzie kraju, około 29 st. C na zachodzie i w centrum, do 30 st. C na południowym zachodzie; na Podhalu chłodniej, około 24 st. C. Wiatr umiarkowany, nad morzem i pod wieczór na zachodzie kraju okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, lokalnie w strefie frontu do 90 km/h, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie spadać.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Z zachodu na wschód kraju stopniowo przemieszczająca się strefa przelotnych opadów deszczu. Początkowo na północy i zachodzie możliwe również burze. Wysoko w Tatrach opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Prognozowana suma opadów do 15 mm na południu województwa śląskiego. Temperatura minimalna od 9 do 14 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami na wybrzeżu i w strefie frontu dość silny, w porywach do 70 km/h, lokalnie w strefie frontu do 90 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. W Tatrach porywy wiatru do 100 km/h.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu, stopniowo zanikającymi od zachodu. Lokalnie na wybrzeżu możliwe burze oraz opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. W Tatrach opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na południu kraju. Temperatura maksymalna od 14 st. C na wschodzie do 20 st. C na Śląsku Dolnym i Opolskim; chłodniej na Podhalu, około 12 st. C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W Tatrach porywy do 70 km/h.

W Warszawie w piątek zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 29 st. C. Wiatr słaby, po południu umiarkowany i porywisty, południowy. W nocy zachmurzenie początkowo małe, po północy od zachodu wzrastające do dużego. W drugiej połowie nocy opady deszczu. Temperatura minimalna 13st. C. Wiatr umiarkowany, po północy okresami dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, południowy, po północy skręcający na południowo-zachodni i zachodni. W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 18 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, zachodni.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak