X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież w Wilnie. Na stulecie niepodległości odwiedza państwa bałtyckie - 25 lat po Karolu Wojtyle

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 12:00
Papież Franciszek przybył do Wilna, rozpoczynając tym samym czterodniową podróż do państw bałtyckich - na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w tym regionie. Państwa bałtyckie świętują stulecie odzyskania niepodległości. 
Audio
  • Pielgrzymka papieska do krajów bałtyckich. Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR)
Papież i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite
Papież i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Program podróży papieża jest napięty. Oprócz Wilna odwiedzi Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę na Łotwie oraz Tallin w Estonii. Łącznie wygłosi 15 homilii i przemówień. 

Franciszek spędzi trzy noce w Wilnie, skąd uda się na Łotwę i do Estonii. 

Dalia Grybauskaite przywitała Franciszka, przypominając, że Stolica Apostolska jako jedna z pierwszych uznała litewską niepodległość sto lat temu, a w czasach gdy Litwa należała do ZSRR zachował litewską ambasadę. Przypomniała też o trudnej historii kraju i o tym, że kościół prowadził "Kronikę świątyni katolickich", gdzie publikowane były dzieje Litwy pod sowiecką okupacją. Dalia Grybauskaite powiedziała też, że jutro Litwa obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu, dlatego wizyta papieża w tym czasie w kraju jest symboliczna. 

Ojciec Święty przytoczył słowa św. Jana Pawła II z 4 września 1993 roku. - Powodem do radości i nadziei jest fakt, że rozpoczynam tę pielgrzymkę w krajach bałtyckich na ziemi litewskiej, która jak się wyraził św. Jan Paweł II, jest milczącym świadkiem żarliwego umiłowania wolności religijnej - powiedział papież Franciszek i przypomniał, że jego wizyta odbywa się w setną rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości.

Przypomniał, że minione stulecie dla Litwinów było naznaczone przykrymi doświadczeniami i cierpieniem, a obecne świętowanie stu lat niepodległości jest okazją do refleksji. - To zatrzymanie się na chwilę, przypomnienie sobie minionych przeżyć, aby nawiązać kontakt z tym wszystkim, co was ukształtowało jako naród - zaznaczył Franciszek i przypomniał, że w przeszłości Litwa była gościnnym krajem. "Wszyscy znaleźli na tych ziemiach miejsce do życia: Litwini, Tatarzy, Polacy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy. Katolicy, prawosławni, protestanci, starowiercy, muzułmanie, żydzi. Mieszkali razem i w pokoju, aż do nadejścia ideologii totalitarnych" - mówił papież i dodał, że to one wprowadziły nieufność. Ojciec Święty powiedział, że Litwa może czerpać "siły z przeszłości" zwracając szczególną uwagę na młodszych, którzy są nie tylko przyszłością, ale też teraźniejszością państwa. "Naród, w którym ludzie młodzi znajdują przestrzeń do rozwoju i pracy, ułatwi im poczucie się czynnymi uczestnikami budowania struktury społecznej i wspólnotowej. Pozwoli to wszystkim spojrzeć z nadzieją w przyszłość" - zaznaczył Franciszek. A to - jak dodał - będzie stale rodzić gościnność wobec innych.

Telegram do Polski i nie tylko

Papież Franciszek, który przelatywał nad Polską lecąc do Wilna, wystosował telegram do prezydenta Andrzeja Dudy. Papież przesłał serdeczne pozdrowienia i zapewnił o modlitwach za Polskę. "Zapewniam Pana o mej modlitwie za pański kraj i jego mieszkańców, modląc się dla wszystkich o błogosławieństwo Wszechmocnego Boga pokoju i radości" - napisał papież.

Zwyczajowo papież Franciszek kieruje telegramy przywódców krajów, nad którymi przelatuje jego samolot. Depesze z pozdrowieniami papież wystosował też do prezydentów Włoch, Chorwacji, Węgier i Słowacji.

Stulecie niepodległości

W specjalnym orędziu wideo do narodów Litwy, Łotwy i Estonii papież powiedział: "Choć przybywam jako pasterz Kościoła katolickiego, chciałbym objąć wszystkich i skierować orędzie pokoju, dobrej woli i nadziei na przyszłość". 
Franciszek podkreślił: "Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów i oczywiście będzie hołdem dla wszystkich, których poświęcenie w przeszłości umożliwiło obecną wolność". 

- Wolność, jak wiemy, jest skarbem, który musi być stale chroniony i przekazywany nowym pokoleniom jak cenne dziedzictwo. W czasach mroków, przemocy i prześladowań płomień wolności nigdy nie gaśnie, lecz inspiruje nadzieję na przyszłość, w której godność dana przez Boga każdej osobie jest szanowana i wszyscy czujemy się wezwani do współpracy przy budowie sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa - oświadczył Franciszek. Nawiązał do historii krajów, które były pod sowiecką dominacją. 

- Pragnę - dodał - aby moja wizyta była źródłem zachęty dla wszystkich osób dobrej woli, które - zainspirowane przez najgłębsze wartości duchowe i kulturowe odziedziczone z przeszłości - pracują pokojowo, by ulżyć cierpienia naszych braci i sióstr w potrzebie i by krzewić jedność oraz zgodę w społeczeństwie". 

Papież w Wilnie i w Kownie

Hasłem wizyty na Litwie są słowa "Jezus Chrystus naszą nadzieją". Na spotkania z papieżem, jak ogłosili organizatorzy, przybędą też pielgrzymi z Polski, Białorusi, Rosji. 

Papież wygłosi m.in. przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz i społeczeństwa obywatelskiego. 

Po południu Franciszek odwiedzi kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie odmówi modlitwę. 

Na zakończenie pierwszego dnia wizyty spotka się z młodzieżą na placu przed wileńską katedrą i wygłosi przemówienie. Oczekuje się przybycia około 30 tysięcy osób. 

Spotkaniu temu będzie towarzyszył oryginał obrazu "Jezu, ufam Tobie", przeniesiony w tym celu z wileńskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

W katedrze, gdzie znajdują się groby królów i królowych Polski, wielkich książąt i księżnych litewskich, papież będzie modlił się w Kaplicy świętego Kazimierza. 

W niedzielę uda się do Kowna, gdzie w tamtejszym parku Santakos odprawi mszę dla kilkudziesięciu tysięcy osób. W 1993 roku odbyła się tam msza pod przewodnictwem Jana Pawła II, co upamiętnia pomnik. 

Przy ołtarzu podczas mszy zostanie wystawiony oryginał cudownego obrazu Matki Boskiej Trockiej, patronki Litwy, w związku z obchodzoną w tym roku 300. rocznicą jego koronacji. Umieszczona zostanie tam też relikwia beatyfikowanego w 2017 roku więźnia sowieckich łagrów, arcybiskupa Teofila Matulionisa. 

W katedrze kowieńskiej Franciszek spotka się z duchowieństwem. 

Po powrocie do Wilna złoży wizytę w mieszczącym się w dawnej siedzibie KGB Muzeum Okupacji i Walk o Wolność.

Papież będzie modlić się w celach, w których więziono i torturowano litewskich księży, a także Polaków, i gdzie wykonywano wyroki śmierci. W muzeum przechowywane są dowody sowieckich represji na Litwie oraz antynazistowskiego ruchu oporu. 

Franciszek zatrzyma się również na modlitwę w miejscu upamiętniającym ofiary getta. W niedzielę przypada 75. rocznica jego likwidacji. Przed wizytą litewscy Żydzi skierowali do nuncjusza apostolskiego oraz kurii wileńskiej prośbę o uwzględnienie tej rocznicy w programie pobytu papieża. 

Watykaniści, którzy byli z Janem Pawłem II na Litwie 25 lat temu zwracają uwagę na to, że tym razem w programie podróży nie ma jednego z symboli religijności Litwy, czyli Góry Krzyży koło miasta Szawle. 

Wizyta na Łotwie i w Estonii

W poniedziałek rano Franciszek uda się z kilkugodzinną wizytą na Łotwę. Hasłem tej wizyty są słowa do Maryi: "Okaż, żeś jest Matką". 

Oficjalna ceremonia powitania papieża odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Rydze. Papież będzie rozmawiał z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem, a następnie wygłosi przemówienie do władz kraju. 

Złoży też kwiaty przy Pomniku Wolności i weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym w stołecznej katedrze protestanckiej. Odwiedzi następnie katolicką katedrę pod wezwaniem św. Jakuba. 

Po południu papież poleci śmigłowcem do sanktuarium maryjnego w Agłonie, największego na Łotwie, a założonego w XVII wieku przez dominikanów z Wilna. Odwiedza je rocznie około 300 tys. osób. Miejsce to od początku związane jest z polską historią. Od XVIII wieku działała tam polska szkoła i uczelnia. 

Franciszek odprawi mszę na błoniach sanktuarium, po czym wieczorem powróci do Wilna. 

Stolicę Litwy papież opuści we wtorek rano i uda się do stolicy Estonii, Tallina. 

Po spotkaniu z prezydent Kersti Kaljulaid i przedstawicielami władz kraju Franciszek pojedzie do luterańskiego kościoła św. Karola, gdzie weźmie udział w uroczystości ekumenicznej z udziałem estońskiej młodzieży. 
W katedrze świętych Piotra i Pawła spotka się z podopiecznymi kościelnych organizacji dobroczynnych. 
Na stołecznym Placu Wolności papież odprawi mszę, która zakończy jego wizytę w Estonii. Wieczorem powróci do Rzymu. 

Białoruscy niezależni komentatorzy zwracają uwagę, że papież będzie bardzo blisko Białorusi, jednak nie odwiedzi tego kraju, mimo że w ostatnich latach spodziewano się, że taka wizyta jest możliwa.

PAP/IAR/in./agkm


Papież Franciszek spędzi w państwach bałtyckich cztery dni Papież Franciszek spędzi w państwach bałtyckich cztery dni, Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT 


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite: historyczna wizyta papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 16:27
Planowana wizyta państwowa papieża Franciszka na Litwie w dniach 22-23 września będzie wizytą historyczną – oceniła w piątek prezydent kraju Dalia Grybauskaite. Hasłem wizyty będzie „Jezus Chrystus naszą nadzieją”.
rozwiń zwiń