Warszawa: obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2018-09-27, 18:32

Warszawa: obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (L) ps. "Antek" podczas uroczystości upamiętniających 79. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego . Foto: PAP/Leszek Szymański

- Wolna Polska zawsze będzie pamiętać o ofierze i poświęceniu poległych w walce o niepodległość - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowych obchodów 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które odbyły się w Warszawie.

Posłuchaj

Obchody 79. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystości odbyły się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

"Pochylam głowę na znak hołdu dla poległych w walce o niepodległą Rzeczpospolitą, a także dla zamordowanych i prześladowanych przez zbrodnicze totalitarne reżimy nazistowskich Niemiec i Rosji sowieckiej oraz przez władzę komunistyczną, narzuconą po wojnie naszemu narodowi" - napisał Andrzej Duda w liście, odczytanym przez prezydenckiego ministra Andrzeja Derę.

"Wolna Polska zawsze będzie pamiętać o ofierze i poświęceniu poległych w walce o niepodległość" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że postawa tamtej generacji jest dla współczesnych "wzorem służby na rzecz ojczyzny i rodaków". "I wierzę głęboko, że pozostanie również także dla następnych pokoleń" - dodał.

"Cześć i chwała bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego! Wieczna pamięć poległym!" - zakończył swój list prezydent.

"79 lat temu zawalił się świat"

Obecna podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że 79 lat temu zawalił się świat, w którym żyli nasi dziadkowie i ojcowie. - Rozpoczął się bardzo dramatyczny czas nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. Polska została rozdarta między niemieckiego i sowieckiego najeźdźcę. Zawalił się świat wartości, świat wolności - mówiła.

Kidawa-Błońska powiedziałą, że właśnie w obronie tych wartości i wolności Polski zaczęły powstawać struktury konspiracyjne, w budowę których włączyły się dziesiątki tysięcy Polaków ze wszystkich grup społecznych.

- Determinacja, zaangażowanie i niezrównoważone męstwo, ale także umiejętność opozycyjnego działania zdobyte przez lata niewoli doprowadziły do zbudowania Polskiego Państwa Podziemnego - podkreśliła.

Wicemarszałek Sejmu przypomniała, że określenia Polskie Państwo Podziemne "w pełni oddającego ruch konspiracyjny w kraju" użył Jan Karski.

"Fenomem na skalę światową"

List do uczestników uroczystości skierował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Polskie Państwo Podziemne istniało zaledwie przez kilka lat, a mimo to stało się fenomenem na skalę światową. W ekstremalnych warunkach, pod czujnym okiem okupanta, odbudowane zostały wszystkie instytucje życia państwowego" - napisał. 

"Dorobek Podziemnego Państwa zarówno moralny, jak i organizacyjny stał się miarą poczynań Polaków na kilka dziesięcioleci, i jest nią do dziś" - podkreślił Błaszczak. Dodał, że Wojska Obrony Terytorialnej "odwołują się do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia, czyli Armii Krajowej".

"Dziś możemy cieszyć się wolną ojczyzną. Zawdzięczamy to twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego, którym w tym szczególnym dniu oddajemy należyty im hołd" - zakończył swój list Mariusz Błaszczak.

"Oddajemy hołd tym, którzy walczyli"

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej warszawiacy spotykają się co roku - 1 sierpnia i 27 września.

- Te lata dzieli pięć lat - pięć lat od obchodzenia tych szczególnych wydarzeń: wybuchu Powstania Warszawskiego i września 1939 r., kiedy powstało Podziemne Państwo Polskie - powiedziała.

- To jest bardzo ważny moment, że my się tu spotykamy i bardzo ważny moment, że myślimy o tych ludziach. Myślimy o nich, ponieważ oni byli na pewno zaskoczeni tym tokiem swojego życia, tym, w co musieli się zaangażować, ale szybko zrozumieli, że nie da się żyć z dnia na dzień, iż trzeba (...) zorganizować pewne struktury, żeby przetrwać, żeby przetrwać jako Polacy - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Uroczystości zakończyły modlitwy kapłanów: katolickiecego, prawosławnego, ewangelickiego i żydowskiego oraz apel pamięci i salwa honorowa. Po niej przedstawiciele władz i instytucji państwowych, partii politycznych, organizacji społecznych i kombatanckich złożyli wieńce pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-45 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, tworzyły tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Był to systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRS.

Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Istniało do 1 lipca 1945 r. (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).

ras

Polecane

Wróć do strony głównej