X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier o Konstytucji dla Nauki: będzie milowym krokiem we właściwym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 17:53
- Potrzebujemy odnowy elit, budowy elit propaństwowych, patriotycznych. Konstytucja dla Nauki jest krokiem we właściwym kierunku - powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego.
Audio
  • Premier: potrzebujemy odnowy elit (IAR)
  • Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin na inauguracji roku akademickiego. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej inauguracji roku akademickiegoFoto: PAP/Piotr Nowak

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę dzisiaj przed państwem wystąpić w tak szczególnych okolicznościach, kiedy u progu roku akademickiego wkraczamy z nową Konstytucją dla Nauki, która - wierzę głęboko - będzie bardzo dobrym krokiem, milowym krokiem we właściwym kierunku, w kierunku budowy siły polskiej nauki, polskich uczelni - powiedział szef rządu. 

Premier zaznaczył, że Polska potrzebuje uczelni, które będą kształcić "z pasją, które będą miały swoją misję, niezależnie od tego, gdzie są położone - w mniejszych ośrodkach, czy większych, te bardziej znane i mniej znane". - Wszystkie są nam bardzo potrzebne, wszystkie kształtują też przyszłe elity – podkreślił.

"Potrzebujemy odnowy elit"

Mateusz Morawiecki stwierdził, że "z tymi elitami, ze względu na naszą trudną, pokręconą historię, było bardzo różnie".- Przede wszystkim straciliśmy mnóstwo naszych wspaniałych luminarzy, wielkich rodaków, w czasie drugiej wojny światowej. Później przetrącono nam kręgosłupy - mówił szef rządu. Zaznaczył, że "potrzebujemy odnowy elit, budowy elit; elit propaństwowych, elit patriotycznych". - Cieszę się, że wraz z Konstytucją dla Nauki, czynimy krok we właściwym kierunku - dodał.

- Wierzymy, że elity rzeczpospolitej muszą jednocześnie służyć narodowi. Wierzę, że magnificencje i profesorowie troszczą się o innych; że przekazujemy w ten sposób dar wiedzy, który jest tak cennym darem dla całego społeczeństwa polskiego - mówił szef rządu.

3 miliardy złotych dla uczelni 

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że rząd stara się przeznaczać możliwie najwięcej środków na naukę. - Staramy się w ramach naszych działań przeznaczać możliwie najwięcej środków. Wypłaty w ciągu najbliższych dwóch lat dla wszystkich uczelni, dla tych regionalnych również, a zwłaszcza dla nich proporcjonalnie procentowo to największy zastrzyk w postaci podzielonych na uczelnie polskie 3 miliardów zł; zastrzyk, jakiego do tej pory nie było w czasach Trzeciej Rzeczpospolitej - wskazał. 

- Staramy się, jak najwięcej przeznaczyć na cele nauki i szkolnictwa wyższego, wiedząc i wierząc, że jest to fundamentalnie ważne dla przyszłości naszego narodu. Bo wraz z pierwszą (...) uczelnią rozpoczęła się rewolucja w nauce systemu gospodarczo-społecznego i trwa ona do dzisiaj do dziś - zaznaczył premier.

Według premiera nauka musi być otwarta na zmiany. - Studenci musicie prosić, żeby profesorowie nie uczyli według tych programów z minionych lat, bo dzisiaj wszystko się szybko zmienia. Musimy dobrze rozpoznawać wyzwania przyszłości, tak żeby po nią sięgać, tak żeby ją współkształtować, budować wzmacniać całą polską kulturę naukę i gospodarkę - zachęcał Mateusz Morawiecki.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym jest Konstytucja dla Nauki?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 08:44
- W tej chwili cztery podstawowe ustawy regulują wszystko to, co się dzieje w nauce i szkolnictwie wyższym. W miejsce tych czterech ustaw powstaje jedna, stąd nazwa Konstytucja dla Nauki - wyjaśnił w "Sygnałach dnia" wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
rozwiń zwiń