more_horiz
Wiadomości

Rekrutacja na studia. Zobacz najbardziej oblegane kierunki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 15:27
W tym roku najpopularniejszymi kierunkami studiów obok finansów, inwestycji i rachunkowości, informatyki i ekonometrii, jest ekonomia - tak wynika z danych podanych przez Uniwersytet Warszawski. Na kolejnych miejscach znajdziemy zarządzanie, finanse, rachunkowość i ubezpieczenia, psychologię oraz filologię angielską.
Pasowanie nowych studentów podczas inauguracji roku akademickiego 20182019
Pasowanie nowych studentów podczas inauguracji roku akademickiego 2018/2019Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jak podaje UW, najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach orientalistycznych. Największą popularnością cieszy się japonistyka (25 chętnych na jedno miejsce) oraz koreanistyka. W dalszej kolejności: ekonomia, zarządzanie - specjalność studia ekonomiczno-menedżerskie, dziennikarstwo i medioznawstwo - specjalność public relations i marketing medialny, a także sinologia czyli studia poświęcone nauce języka chińskiego.

Popularność zyskał także nowy kierunek - chemia medyczna, otwarty przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym, gdzie na jedno miejsce podania złożyło aż 16 kandydatów. Są to inżynierskie studia interdyscyplinarne obejmujące wiedzę z zakresu chemii, poszerzoną o wybrane zagadnienia z nauk medycznych, biologicznych, farmaceutycznych i nauk pokrewnych.

W Warszawie wygrywają kierunki ekonomiczne

Z cząstkowych wyników podanych przez Uniwersytet Warszawski wynika, że wiele osób chce studiować kierunki ekonomiczne. W ubiegłym roku, według rankingu Ministerstwa Nauk i Szkolnictwa Wyższego, ekonomia zajęła czwarte miejsce w skali całego kraju. Na ten kierunek zgłosiło się prawie 18 tys. osób.Prawnicy i lekarze na Uniwersytecie Jagiellońskim

Zupełnie innymi wynikami pochwalił się krakowski Uniwersytet Jagielloński na który, podobnie jak na UW, aplikacje złożyło ponad 30 tys. osób. Wśród kierunków cieszących się największym powodzeniem UJ wskazuje prawo, medycynę oraz psychologię. Okazuje się, że studia orientalistyczne także cieszą się wielkim zainteresowaniem. O 28 miejsc na japonistyce walczyło 362 kandydatów. Równie trudno było dostać się na ekonomię - zgłosiło się ponad 11 osób na jedno miejsce.

Barbara Sara Szczypiór

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem