more_horiz
Wiadomości

Rekrutacja na studia. Zobacz najbardziej oblegane kierunki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 15:27
W tym roku najpopularniejszymi kierunkami studiów obok finansów, inwestycji i rachunkowości, informatyki i ekonometrii, jest ekonomia - tak wynika z danych podanych przez Uniwersytet Warszawski. Na kolejnych miejscach znajdziemy zarządzanie, finanse, rachunkowość i ubezpieczenia, psychologię oraz filologię angielską.
Pasowanie nowych studentów podczas inauguracji roku akademickiego 20182019
Pasowanie nowych studentów podczas inauguracji roku akademickiego 2018/2019Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jak podaje UW, najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach orientalistycznych. Największą popularnością cieszy się japonistyka (25 chętnych na jedno miejsce) oraz koreanistyka. W dalszej kolejności: ekonomia, zarządzanie - specjalność studia ekonomiczno-menedżerskie, dziennikarstwo i medioznawstwo - specjalność public relations i marketing medialny, a także sinologia czyli studia poświęcone nauce języka chińskiego.

Popularność zyskał także nowy kierunek - chemia medyczna, otwarty przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym, gdzie na jedno miejsce podania złożyło aż 16 kandydatów. Są to inżynierskie studia interdyscyplinarne obejmujące wiedzę z zakresu chemii, poszerzoną o wybrane zagadnienia z nauk medycznych, biologicznych, farmaceutycznych i nauk pokrewnych.

W Warszawie wygrywają kierunki ekonomiczne

Z cząstkowych wyników podanych przez Uniwersytet Warszawski wynika, że wiele osób chce studiować kierunki ekonomiczne. W ubiegłym roku, według rankingu Ministerstwa Nauk i Szkolnictwa Wyższego, ekonomia zajęła czwarte miejsce w skali całego kraju. Na ten kierunek zgłosiło się prawie 18 tys. osób.Prawnicy i lekarze na Uniwersytecie Jagiellońskim

Zupełnie innymi wynikami pochwalił się krakowski Uniwersytet Jagielloński na który, podobnie jak na UW, aplikacje złożyło ponad 30 tys. osób. Wśród kierunków cieszących się największym powodzeniem UJ wskazuje prawo, medycynę oraz psychologię. Okazuje się, że studia orientalistyczne także cieszą się wielkim zainteresowaniem. O 28 miejsc na japonistyce walczyło 362 kandydatów. Równie trudno było dostać się na ekonomię - zgłosiło się ponad 11 osób na jedno miejsce.

Barbara Sara Szczypiór

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak