more_horiz
Wiadomości

Jarosław Gowin: Konstytucja dla Nauki poprawi finansowanie polskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 15:18
Przekazanie ponad 120 mln zł łódzkim uczelniom w formie obligacji Skarbu Państwa, zapowiedział we wtorek podczas wizyty w Łodzi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje i rozwój szkół wyższych.

- Właśnie weszła w życie Konstytucja dla Nauki - ustawa, która bardzo głęboko zmieni i poprawi sposób funkcjonowania polskich uczelni. Ale od początku nasz rząd mówił jasno, że mamy świadomość, że jeżeli reforma ma się powieść, to musi jej towarzyszyć zwiększenie poziomu finasowania uczelni - powiedział Gowin podczas konferencji swojego ugrupowania Porozumienie, która odbyła się we wtorek na Politechnice Łódzkiej.

Poinformował, że w przyszłym roku budżet przewiduje 1,35 mld zł więcej na naukę i szkolnictwo wyższe, a dodatkowo rząd przekaże uczelniom publicznym obligacje Skarbu Państwa w łącznej wysokości 3 mld zł. Gowin zapowiedział, że z tej puli do Łodzi Akademickiej trafi 120,5 mln zł. 

Jak wyjaśnił szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego, to pieniądze, które mają zostać przeznaczone na inwestycje i rozwój uczelni publicznych. Przekazana kwota zostanie rozdzielona na poszczególne szkoły wyższe w zależności od ich wielkości i potencjału. Uniwersytet Medyczny i Politechnika Łódzką mają otrzymać po 39 mln zł, a Uniwersytet Łódzki – 31 mln zł.

- Jestem przekonany, że idea Łodzi Akademickiej, którą tutejsze uczelnie realizują od lat i którą bardzo pięknie wpisały się w Konstytucję dla Nauki, ma szansę zmienić charakter Łodzi. (...) Jestem przekonany, że te 120 mln zł będzie dobrze służyło nie tylko społeczności akademickiej, ale wszystkim mieszkańcom Łodzi - przyznał wicepremier.

Naukowcy dostaną podwyżki

Gowin przypomniał, że podczas niedzielnego spotkania rektorów szkół polskich w Warszawie zapowiedział wzrost o 7 proc. funduszu wynagrodzeń na uczelniach w przyszłym roku, a w kolejnych latach rząd przewiduje dwie transze podwyżek. - Ponadto w Konstytucji dla Nauki podnieśliśmy minimalny poziom wynagrodzeń dla pracowników akademickich, co oznacza w przypadku większości adiunktów wzrost wynagrodzeń o ok. 25 proc. - dodał minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Przewodniczący Porozumienia w Łodzi Włodzimierz Fisiak zwracał uwagę, że bardzo ważne jest, by środowisko lokalne startujące w wyborach samorządowych miało oparcie w instytucjach rządowych. 

- Pan premier Gowin nie tylko często przyjeżdża do Łodzi, ale w istotny sposób wspiera łódzkie środowisko akademickie. To nie jedyna kwota, która trafiła do łódzkich uczelni. Dla nas to niezwykle ważna sprawa, bo jednym z kluczowych programów głoszonych w naszej kampanii jest budowanie Akademickiej Łodzi - wskazał.

Dodał, że łódzkie Porozumienie stara się także o rządowe środki na dalszy rozwój działalności edukacyjnej i kulturalnej EC1 Łódź – Miasto Kultury.

ras

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem