X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: dostawy gazu z USA zwiększą suwerenność energetyczną kraju

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 09:32
Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisanie przez PGNiG dwóch długoterminowych umów na dostawy gazu skroplonego z USA zwiększy suwerenność i konkurencyjność energetyczną naszego kraju.
Audio
  • Premier: Polska nie tylko chce importować gaz, ale również zwiększa jego wydobycie w kraju (IAR)
  • Krzysztof Tchórzewski: idziemy prostą drogą do suwerenności energetycznej (IAR)
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i premier Mateusz Morawiecki
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Rafał Guz

Szef rządu zwracał też uwagę, że Polska nie tylko chce importować surowiec z USA, ale również zwiększa jego wydobycie w kraju.

- Umowy na dostawy gazu z zewnątrz, na eksplorację, na wydobycie naszego, krajowego gazu, połączone z rozszerzeniem sieci gazowej, to jest ten wielki program PGNiG-e, do którego przystąpiła niedawno w Halinowie. Będzie on dotyczył wszystkich 16 województw i 374 gmin. Ten wielki program doprowadzi do poszerzenia możliwości dystrybucji gazu do większości gmin, które jeszcze dzisiaj nie są zgazyfikowane w najbliższych pięciu, dziesięciu latach - powiedział premier.

- Powiększamy zdolności przyjmowania gazu w terminalu w Świnoujściu z 5 mld metrów sześciennych na 7,5 mld metrów sześciennych - powiedział szef rządu. - Wraz z przyjściem rządu Prawa i Sprawiedliwości przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł (...) ze szczególnym uwzględnieniem możliwości sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych i z Norwegii - mówił również Mateusz Morawiecki. 

We wtorek późnym wieczorem PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat. 

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku. 

Ambasador USA: jestęsmy i będziemy wiarygodnym partnerem Polski

Georgette Mosbacher powiedziała, że szybkie porozumienie w sprawie dostaw gazu z USA do Polski było możliwe dzięki zaangażowaniu rządu. Dziś PGNiG podpisało dwie długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu z USA. 

- To jest niezwykłe, że takie ważne porozumienie zostało zawarte tak szybko. Nigdy by się tak nie stało bez rządu, który ma wizję - powiedziała ambasador. 

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce podkreśliła, że samo zaangażowanie ze strony sektora prywatnego nie wystarczyłoby do zawarcia tego porozumienia. 

- Stany Zjednoczone staną się jednym z największych eksporterów LNG, głównie ze względu na rewolucję, jeśli chodzi o gaz łupkowy, jak również zwiększenie naszej produkcji gazu ziemnego - mówiła również Georgette Mosbacher.

Podkreśliła też, że promocja eksportu energetycznego, w tym gazu LNG, jest kluczowym priorytetem dla prezydenta USA Donalda Trumpa. Przypomniała też o porozumieniu m.in. w tej sprawie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską podpisanym w tym roku przez przywódcę USA i prezydenta Andrzeja Dudę. 

- Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości - zapewniła Georgette Mosbacher, zwracając uwagę, że świadczy o tym właśnie podpisanie umów kupna gazu LNG z USA. Podkreśliła też, że polski rząd działa na rzecz tego, żeby polskie bezpieczeństwo energetyczne było zapewnione. 

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

Krzysztof Tchórzewski: umowy z USA prowadzą do suwerenności energetycznej Polski

Minister Energetyki Krzysztof Tchórzewski powiedział, że umowy podpisane z Amerykanami na dostawę gazu prowadzą do pełnej suwerenności energetycznej Polski. Podczas konferencji po podpisaniu kontraktów pomiędzy PGNiG z USA, polityk zaznaczył, że obecność ambasador USA Georgette Mosbacher podkreśla znaczenie tych umów.

Krzysztof Tchórzewski zwrócił uwagę, że partnerstwo w sprawach gospodarczych wiąże się z partnerstwem politycznym. Chodzi o nasze gwarancji w ramach NATO i naszą suwerenność. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: idziemy w kierunku niezależności energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 10:52
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na Podkarpaciu, że Polska idzie w kierunku niezależności energetycznej i gazowej. Dodał, że nie będziemy potrzebowali gazu, który będzie nas uzależniał w jakikolwiek sposób od Gazpromu i od Rosji. 
rozwiń zwiń