Unia Europejska mocno podzielona. Klincz w sprawie polityki migracyjnej

Podziały w Unii Europejskiej w sprawie migracji utrzymują się. Jest klincz, jeśli chodzi o prace nad nowym prawem azylowym. Tak wynika z relacji unijnych dyplomatów, którzy przysłuchiwali się dyskusji o migracji na szczycie w Brukseli.

2018-10-18, 15:43

Unia Europejska mocno podzielona. Klincz w sprawie polityki migracyjnej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Szczyt UE - klincz i podziały w UE w sprawie migracji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Propozycja Austriaków dotycząca obowiązkowej solidarności, która dla Polski byłaby do zaakceptowania, nie uzyskała poparcia większości krajów.

Austriacy zaproponowali, by w przypadku kryzysu migracyjnego, unijne kraje informowały w jaki sposób zamierzają okazać solidarność wybierając z listy - albo przyjmowanie uchodźców albo transfery finansowe, pomoc rozwojową lub wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic Unii. Jednak wiele krajów wyrażało wątpliwości i przekonywało, że nie może być tak, iż jakiś kraj w ogóle nie przyjmie żadnego uchodźcy. 

Dyskusja na szczycie potwierdziła, że są kraje, które wciąż nie pogodziły się z odejściem od obowiązkowego przyjmowania uchodźców. To przede wszystkim państwa na południu Europy, wystawione na presję migracyjną oraz Niemcy. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że kanclerz Angela Merkel powiedziała europejskim przywódcom, iż nie może w obecnej sytuacji politycznej zgodzić się na odejście od obowiązkowych limitów przyjmowanych uchodźców. Na czerwcowym szczycie europejscy przywódcy uznali, że powinna być to dobrowolna decyzja. 

ras

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej