PKW: frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 12 wyniosła 15,62 proc.

2018-10-21, 14:00

PKW: frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 12 wyniosła 15,62 proc.
Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński (C), członek komisji, sędzia SN Wiesław Błuś (P) oraz sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak (L) podczas konferencji prasowej w Państwowej Komisji Wyborczej, na temat rozpoczęcia i przebiegu głosowania w wyborach samorządowych. Foto: PAP/Marcin Obara

Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z wyborami samorządowymi - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja do godziny 12:00 wyniosła 15,62 proc. 

Posłuchaj

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak podała, że z miast wojewódzkich najwyższa frekwencja była w Warszawie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Hermeliński poinformował, że według stanu na godzinę 12 karty do głosowania wydano 4 mln 677 tys. 37 osobom uprawnionym, co stanowi "15,62 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach".

"PKW na podstawie danych otrzymanych od 25 tys. 397 obwodowych komisji wyborczych na ogólną liczbę 25 tys. 417 komisji obwodowych informuje, że w wyborach do rad gmin według stanu na godz. 12 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 mln 935 tys. 205 osób" - powiedział Hermeliński.

Prawie 35 proc. w podlaskim

Według danych przedstawionych przez szefa PKW największa frekwencja była w woj. podlaskim (18,43 proc.), małopolskim (17,27 proc.) i podkarpackim (17,18 proc.). Najmniej wyborców pobrało karty w woj. dolnośląskim (13,24 proc.), lubuskim (13,46 proc.) i opolskim (13,84 proc.).

W stolicy do południa głos oddało 17,01 proc. uprawnionych.

Najwięcej uprawnionych wzięło udział w głosowaniu w gminie Nowy Dwór w powiecie sokólskim w woj. podlaskim - tam frekwencja wyniosła 34,52 proc.

PKW poinformowała, że w czasie ciszy wyborczej doszło do 416 incydentów. Jak poinformowano, incydenty te - to wszystkie zgłoszenia, które później policja bada w kontekście ewentualnego naruszenia porządku wyborów; o tym, czy to są przestępstwa, czy nie, zdecyduje policja i później sąd.

Spośród 416 incydentów 238 dotyczyło zachowań, które mogły wyczerpywać znamiona wykroczeń. Z katalogu wykroczeń określonych w Kodeksie wyborczym policja odnotowała 178 w kraju - najwięcej naruszeń dotyczy prowadzenia agitacji wyborczej, ale policja bada te przypadki.

Trzy osoby zostały zatrzymane - podała PKW. Chodzi o przypadki wyniesienia kart z lokalu wyborczego, zniszczenia ich lub używania w lokalu wyborczym słów uznanych za obelżywe.

Podczas konferencji prasowej członkowie PKW byli pytani m.in. o incydent w dwóch komisjach w gminie Bircza (woj. podkarpackie), gdzie do godz. 7.13 nie było prądu. Dlatego obwodowa komisja podjęła decyzję o przedłużeniu ciszy wyborczej o 13 minut.

Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, komisarz wyborczy uchylił obie uchwały obwodowych komisji wyborczych w zakresie przedłużenia ciszy wyborczej.

"Konstytucja" na Pałacu

Szef PKW był pytany także o to czy napis "Konstytucja", który wyświetlono na elewacji Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jest łamaniem ciszy wyborczej.

"Nie sądzę by słowo +Konstytucja+, które jest słowem przecież neutralnym, a z drugiej strony bardzo pozytywnym, mogło być podstawą do stwierdzenia że nastąpiła jakaś agitacja wyborcza" - odparł Hermeliński. Dodał, że w czasie wyborów agitacja jest niedopuszczalna i polega m.in. na nakłanianiu i zachęcaniu wyborców do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

Pytany o sytuację w Mikołowie, gdzie na kartach do głosowania podano błędny numer listy jednego z komitetów wyborczych szef PKW odpowiedział, że nie ma już możliwości interwencji Komisarza Wyborczego bądź PKW. "Jeżeli z tego powodu wyborcy mogą podnosić jakiegoś rodzaju zarzuty, to już w tym momencie jest kwestią sądu" - zaznaczył.

Kolejna konferencja prasowa PKW zaplanowana jest na godz. 18.30, wtedy PKW poda informację o frekwencji na godz 17.

W wyborach samorządowych Polacy wybiorą blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. Do głosowania w wyborach samorządowych jest uprawnionych ponad 30,24 mln osób.

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej