X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda: 100 lat temu odrodziła się wolna polska nauka

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 14:30
- 100 lat temu, wraz z odrodzeniem się Państwa Polskiego, odrodziła się wolna polska nauka - mówił prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczelnia ta obchodzi w tym roku 100-lecie swego istnienia.
Audio
  • W wykładzie inauguracyjnym prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na zbieżność historycznych wydarzeń sprzed 100 lat - powstanie katolickiej uczelni i utworzenie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego 20182019 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego 2018/2019 na Katolickim Uniwersytecie LubelskimFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Prezydent podczas niedzielnej uroczystości wygłosił wykład inauguracyjny "Wyzwania dla Polski w stulecie odzyskania niepodległości".

- 100 lat temu narodziła się niepodległa Polska. 100 lat temu nasze własne, suwerenne państwo powróciło na mapy Europy po 123 latach zaborów. Wraz z nim 100 lat temu odrodziła się też Rzeczpospolita Akademicka, wolna nauka i wolna myśl, polska myśl, w Polsce, w wolnym kraju - mówił Andrzej Duda.

Przypomniał, że utworzony 100 lat temu Katolicki Uniwersytet Lubelski to "równolatek Niepodległej". Gratulując jubileuszu podkreślił, że ta lubelska uczelnia "w ciągu minionego wieku położyła olbrzymie zasługi dla Polski i Kościoła pełniąc służbę Deo et Patriae - Bogu i Ojczyźnie".

- Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu całego narodu z całego serca dziękuję za wszystkie te lata pracy intelektualnej, dydaktycznej i formacyjnej. Dziękuję za trud kształcenia, prowadzenia badań naukowych, także za wysiłki organizacyjne, niezbędne do dobrego funkcjonowania uczelni. Dziękuję wszystkim, którzy przez minione 100 lat współtworzyli tę społeczność - powiedział prezydent.

KUL został założony w 1918 r. z inicjatywy ówczesnego rektora Akademii Duchownej w Petersburgu ks. Idziego Radziszewskiego, który był pierwszym rektorem nowej uczelni w Lublinie. Obecnie na ośmiu wydziałach i 47 kierunkach studiów, studiuje tu ponad 11 tys. studentów, w tym ponad 1,5 tys. doktorantów. Wśród nich jest 862 cudzoziemców. Kadra uczelni to 1937 osób, w tym 990 nauczycieli akademickich.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O nowoczesnym patriotyzmie z okazji stulecia niepodległości. "To okazywanie solidarności ludziom"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 11:46
Czym dla młodych i dorosłych Polaków jest i był patriotyzm – takie pytania stawiali sobie goście w dzisiejszym "Śniadaniu w Trójce". Pretekstem do dyskusji było m.in. zbliżające się święto odzyskania niepodległości, które w tym roku będziemy obchodzili po raz setny.
rozwiń zwiń