Exit poll: Jacek Sutryk wygrywa we Wrocławiu w I turze
Jacek Sutryk - kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia - według sondażu Ipsos uzyskując 50,1 proc. poparcia - wygrał w pierwszej turze wyborów. Drugie miejsce z poparciem 27,8 proc. zajęła Mirosława Stachowiak-Różecka - kandydatka Zjednoczonej Prawicy.
2018-10-21, 22:51
- Ta kadencja ma być kadencją uwspólniania i dbania o wszystkich mieszkańców Wrocławia – powiedział podczas wieczoru wyborczego Jacek Sutryk.
Sutryk podczas przemówienia po ogłoszeniu wyników sondażowym podkreślił, że jego troską jest uwspólnienie Wrocławia. - To ma być czas, kiedy będziemy wspólnie z mieszkańcami tego miasta decydować o losach tego miasta - zaznaczył. Dodał, że ma to być kadencja dbania o wszystkich mieszkańców Wrocławia. - Wrocław to miasto, które należy i będzie należało do wrocławian - powiedział Sutryk.
- Dziś wrocławianie i wrocławianki zdecydowali dobrze o przyszłości swego miasta - mówił. Dodał, że nie startował w wyborach dla siebie i nie wygrał ich dla siebie. - Nie wygralibyśmy ich w ogóle, gdyby nie to, że udało nam się przekonać mieszkańców do pewnej dobrej wizji dla tego miasta. Tę wizję napisaliśmy wspólnie z mieszkańcami miasta - mówił Sutryk.
Dodał, że to Wrocław Koalicji Obywatelskiej, ale też wyborców PiS. - To wreszcie miasto sympatyków Rafała Dutkiewicza i wielu innych środowisk deklarujących swoją bezpartyjność. Dziś naszą wspólna odpowiedzialnością jest reprezentowanie wszystkich tych środowisk - mówił.
REKLAMA
Sutryk dziękował m.in. liderom Koalicji Obywatelskiej. - Projekt Koalicji Obywatelskiej pokazał ogromną siłę łączenia, która znalazł uznanie także u mieszkańców Wrocławia - mówił. Dodał, że chciałby, aby "proces łączenia środowisk nie ustał". - Proszę o owację dla tych, którzy wspierali mnie rezygnując z wystawiania własnych kandydatów. Chcę podziękować Rafałowi Dutkiewiczowi i środowisku SLD – oni zrezygnowali z wystawiania własnych kandydatów i poparli kandydata Koalicji Obywatelskiej - mówił.
Sutryk dziękował za "Wrocław 2018" i obiecał, że "Wrocław 2028 będzie miastem, z którego wszyscy będą dumni". Dziękował też kontrkandydatkom. - Dziękuję za państwa odwagę i zapraszam do współpracy od poniedziałku - powiedział.
Merytoryczna opozycja
- Deklaruję, że Jacek Sutryk będzie miał we Wrocławiu naprawdę silną i merytoryczną opozycję - powiedziała Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia, komentując sondażowe wyniki wyborów samorządowych.
- Naszą wdzięczność kieruję do wszystkich tych, którzy nas wspierali, pomagali, byli z nami przez te wszystkie tygodnie i wierzyli w te zwycięstwo. To dzięki nim byliśmy gotowi mierzyć się z tym trudem i dzięki nim zdobyliśmy Dolny Śląsk - powiedziała Stachowiak-Różecka w przemówieniu podczas wieczoru wyborczego.
REKLAMA
Odnosząc się do wyników sondażowych w wyborach na prezydenta Wrocław oceniła, że "i na Wrocław przyjdzie czas". - Nie ma takiej możliwości, żeby wreszcie Wrocław nie został zdobyty. To wam obiecuję i deklaruję – powiedziała.
- Trzeba jeszcze poczekać na dokładne liczenie, bo tam jest promil różnicy. Jeśli jednak się okaże, że wyniki są prawdziwe, to w tym miejscu deklaruję, że we Wrocławiu Jacek Sutryk będzie miał naprawdę bardzo silną i merytoryczną opozycję – powiedziała Stachowiak Różecka.
Kim jest Jacek Sutryk?
Jacek Sutryk ma 40 lat; jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach związał się z organizacjami pozarządowymi. Później był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, a od siedmiu lat jest dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.
Kandydat Koalicji Obywatelskiej był popierany przez wieloletniego włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który dużo wcześniej zadeklarował, że nie będzie ubiegł się o reelekcję. W kampanii wyborczej Sutryka wsparły również SLD i UED oraz część ruchów miejskich i organizacji pozarządowych działających w stolicy Dolnego Śląska.
REKLAMA
W kampanii wyborczej kandydat Koalicji Obywatelskiej kilkakrotnie podkreślał, że polityka społeczna stanowi dziś dla Wrocławia i w ogóle dla polskich samorządów rację stanu. - To, jak Polska będzie wyglądała za kilka, kilkanaście lat jest funkcją tego, jak dziś ułożymy kwestie społeczne – mówił.
Sutryk wielokrotnie też podkreślał, że jego prezydentura będzie "prezydenturą dialogu z mieszkańcami". - Chcę wsłuchiwać się w głos mieszkańców, rad osiedli, organizacji pozarządowych, ruchów miejskich i ruchów społecznych - powiedział w niedawnym wywiadzie dla PAP. W tym kontekście mówił też o "mądrej decentralizacji władzy w mieście".
Co w programie?
W jego programie wyborczym znalazły się kwestie związane z poprawą funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Sutryk deklarował wyremontowanie 250 kilometrów ulic we Wrocławiu oraz zakup 120 tramwajów i 220 autobusów niskopodłogowych. - Zbudujemy nowe trasy tramwajowe m.in. Nowy Dwór, Jagodno, poprawimy komunikację na Psie Pole, wybudujemy nową zajezdnię. Powstanie linia autobusowa okólna - mówił Sutryk podczas jednej z konwencji. Wśród postulatów znalazła się również rozbudowa sieci ścieżek rowerowych.
Kandydat Koalicji Obywatelskiej zapowiadał też walkę ze smogiem oraz program rewitalizacji wrocławskich kamienic. Zadeklarował kompleksowe wyremontowanie 150 kamienic, które mają być przyłączone do sieci ciepłowniczej.
REKLAMA
W swoim programie wyborczym Sutryk mocny nacisk położył też na politykę prorodzinną. Zadeklarował m.in. zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach. Według jego deklaracji we Wrocławiu powstanie 2 tys. nowych miejsc w żłobkach, a zmianie ulegną zasady ich finansowania. - Wszyscy będą płacić tyle samo, niezależnie czy będzie to placówka publiczna, czy prywatna. Podobne zasady mają obowiązywać w przedszkolach, a do końca pierwszej kadencji powstanie pięć nowych przedszkoli we Wrocławiu - mówił. Zapowiedział też budowę placów zabaw dla dzieci, uzupełnienie sieci domów kultury, szczególnie na wrocławskich osiedlach.
Obiecał rozwój polityki senioralnej w mieście; w tym finansowanie wrocławskiego funduszu senioralnego kwotą 4 mln zł rocznie. Wśród deklaracji wyborczych znalazły się również współpraca z uczelniami wyższymi i twórcami kultury. Sutryk zadeklarował m.in. powołanie Wrocławskiej Rady Kultur.
Pozostali kandydaci
Kolejni startujący w wyborach na prezydenta Wrocławia to Katarzyna Obara-Kowalska (Bezpartyjni), która uzyskała poparcie 6,7 proc., Jerzy Michalak - kandydat Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Jerzego Michalaka - z poparciem 5,6 proc., Marta Lempart - kandydatka KWWW "Wrocław dla wszystkich" - 2,7 proc.
Pozostali kandydaci to: Zbigniew Jarząbek z Kukiz'15, który uzyskał 2,3 proc., Małgorzata Tracz z Partii Zieloni, który zdobyła 1,7 proc., Mieczysław Maj - kandydat partii Wolni i Solidarni, który uzyskał 0,5 proc.; Robert Jarosław Bogusławski popierany przez KKW Jarka Bogusławskiego uzyskał 1,5 proc. poparcia, Artur Robert Zborowski z KW "Jesteśmy stąd" - 1,1, proc.
REKLAMA
fc
REKLAMA