Trump do Chin i Rosji: USA będzie rozbudowywać swój arsenał nuklearny
Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że USA będą rozbudowywać swój arsenał nuklearny; dodał, że uwaga ta jest wymierzona w Rosję i Chiny. Dzień wcześniej Trump zagroził, że wycofa USA z traktatu INF z 1987 roku, ponieważ nie respektuje go Moskwa.
2018-10-23, 08:51
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który składa w poniedziałek wizytę w Moskwie, powiedział, że nie jest prawdą, iż Waszyngton próbuje szantażować Rosję, grożąc wycofaniem się z układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu).
Dodał, że administracja Trumpa nie podjęła jeszcze decyzji, czy rozmieści rakiety w Europie, jeśli porozumienie INF zostanie zerwane.
Bolton dodał, że Waszyngton nie ma jeszcze wypracowanego stanowiska w sprawie porozumienia New START, które obowiązuje do 2021 roku.
Doradca Trumpa spotkał się w Moskwie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Według komunikatu strony rosyjskiej omówiono "perspektywy budowania dialogu między Moskwą i Waszyngtonem w kwestiach strategicznych".
REKLAMA
Do 15 stycznia 2019 roku prezydent Donald Trump ma poinformować Senat – zgodnie z zapisem projektu ustawy o wydatkach na obronność – czy Rosja narusza INF i czy układ ten pozostaje prawnie wiążący dla USA.
W sobotę brytyjski „Guardian” napisał, że Bolton rekomenduje wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu rozbrojeniowego INF, lecz napotyka w tej kwestii opór ze strony Departamentu Stanu USA i Pentagonu oraz sojuszników Stanów Zjednoczonych.
"Guardian" napisał, że Bolton jest znany z tego, iż sprzeciwia się układom o kontroli zbrojeń i blokuje rozmowy w sprawie przedłużenia układu New START ograniczającego liczbę strategicznych głowic nuklearnych i środków ich przenoszenia posiadanych przez USA i Rosję.
Według brytyjskiego dziennika USA powiadomiły w minionym tygodniu swych europejskich sojuszników o rekomendacji Boltona w sprawie INF, by wysondować ich reakcje.
REKLAMA
„New York Times” poinformował w piątek, że Bolton zamierza poinformować stronę rosyjską o planach wycofania się USA z INF, aby umożliwić Stanom Zjednoczonym przeciwdziałanie chińskim zbrojeniom na Pacyfiku.
Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.
tjak
REKLAMA