more_horiz
Wiadomości

Wybory samorządowe: kto będzie rządził w sejmikach? Napływają kolejne wyniki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 21:33
Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić w sejmiku województwa dolnośląskiego. Partia rządząca utworzy tam koalicję z Bezpartyjnymi Samorządowcami - podaje "Gazeta Wrocławska". Koalicja Obywatelska uzyskała większość na Pomorzu i w Kujawsko-Pomorskiem.
Urna wyborcza
Urna wyborczaFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Według nieoficjalnych informacji PiS może liczyć na 14 mandatów w dolnośląskim sejmiku, Koalicja Obywatelska ma obsadzić 13 miejsc. Współrządzić województwem może ugrupowanie, które przekona do siebie Bezpartyjnych Samorządowców (prawodopodobnie będą mieli 6 przedstawicieli). Jak podaje "Gazeta Wrocławska" Prawo i Sprawiedliwość złożyło już swoję ofertę koalicji i najprawdopodobniej zostanie ona przyjęta. Bezpartyjni Samorządowcy mają w zamian otrzymać między innymi stanowisko marszałka Dolnego Śląska.

Poza województwem dolnośląskim, jeśli wszystkie informacje się potwierdzą, PiS może rządzić w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim i łódzkim. Nie wiadomo jak będzie wyglądać sytuacja w Mazowieckiem.

PiS z przewagą w Łódzkiem i na Mazowszu?

W łódzkim sejmiku PiS uzyskało samodzielną większość zdobywając 17 mandatów na 33, z kolei na Mazowszu partia rządząca uzyskała na pewno 25 mandatów na 51 - wynika z informacji ze źródeł w strukturach PiS. W sieci pojawiają się jednak inne informacje - że to KO uzyskała 18, PSL 8, a PiS 24 mandaty. Jedno miejsce ma pozyskał Konrad Rymer z Bezpartyjnych Samorządowców. 

Dotychczas oficjalnie podano rozkład mandatów w czterech sejmikach wojewódzkich. 

W sejmiku województwa opolskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 13 mandatów, PiS - 10, Mniejszość Niemiecka - 5, a PSL - 2. Na Podlasiu PiS uzyskał 16 mandatów, 9 Koalicja Obywatelska, a 5 PSL.

W sejmiku woj. podkarpackiego PiS zdobyło 25 mandatów, Koalicja Obywatelska - 5, PSL - 3. Z kolei w sejmiku województwa lubuskiego 11 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 9 mandatów - PiS, 4 - PSL, 4 - Bezpartyjni Samorządowcy, a 2 SLD-Lewica Razem. 

Jacek Sasin: bezwzględna większość w pięciu województwach

Wcześniej szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin poinformował, że partia rządząca może mieć bezwględną wiekszość w pieciu regionach. - W tej chwili już wiemy (...), że w pięciu sejmikach Prawo i Sprawiedliwość ma samodzielną większość i będzie sprawować władzę. Poza podkarpackim dotychczasowym, gdzie rządziliśmy, również w małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim - powiedział na antenie radia Zet.

Według nieoficjalnych informacji w świętokrzyskim sejmiku PiS może zdobyć samodzielną większość uzyskując 16 lub 17 mandatów na 30.

KO zwycięża na Pomorzu

Według wyliczeń dokonanych na bazie protokołów z ponad 99 proc. obwodowych komisji, Koalicja Obywatelska zdobyła 18 na 33 mandaty w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Szacunki mówią, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 13, a PSL dwa mandaty. 

Szacunkowych wyliczeń dokonała gdańska delegatura Krajowego Biura Wyborczego. Jak podkreślają urzędnicy, podawane przez nich dane są nieoficjalne i oparte na protokołach z 99,14 proc. komisji obwodowych z terenu województwa. 

Według tych wyliczeń, w sejmiku województwa pomorskiego zasiądą jeszcze przedstawiciele PSL - 2 mandaty. Szacunki te mówią, że na Koalicję Obywatelską zagłosowało 41 proc. wyborców, na PiS – 28 proc., a na PSL – 8 proc.

Ciekawa sytuacja na Mazowszu 

Podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość, także i Koalicja Obywatelska liczy na 25 mandatów w sejmiku województwa mazowieckiego. A to oznacza, że przeważyć może jeden mandat, bowiem zasiada tam 51 przedstawicieli.

Politycy Platformy Obywatelskiej są przekonani, że uda im się utrzymać funkcjonującą od 12 lat na Mazowszu koalicję z PSL. 

- Będziemy o tym rozmawiać z PSL-em, deklaracje liderów tego ugrupowania są bardzo obiecujące, tak że czekamy na oficjalne wyniki, żeby potwierdzić te deklaracje już konkretnymi umowami – powiedział rzecznik Platformy Jan Grabiec przed wtorkowym posiedzeniem Zarządu Krajowego PO. 

Dodał, że jest spokojny o wynik Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) do sejmiku woj. mazowieckiego.  

Kujawsko-pomorskie: zwycięstwo KO

14 dla Koalicji Obywatelskiej, 11 dla PiS, 4 dla PSL i 1 dla SLD - taki jest podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Oznacza to najprawdopodobniej kontynuację dotychczasowej koalicji PO z "ludowcami". 

Podział mandatów podała we wtorek wieczorem Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu, do której wpłynęły już protokoły ze wszystkich powiatowych komisji wyborczych. 

Wiadomo już, że najwyższe poparcie z rekordowym wynikiem w skali województwa (najprawdopodobniej także kraju) uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej - obecny marszałek województwa Piotr Całbecki, którego poparło ok. 68,5 tys. wyborców. 

W 2014 roku PO zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe mandaty uzyskały: PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2.

Zachodniopomorskie: KO wygrywa o 2 mandaty

W zachodniopomorskim sejmiku Koalicja Obywatelska uzyskała 13 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość -11, Bezpartyjni Samorządowcy - 3, PSL - 2 i SLD - 1 - poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie.

Do sejmiku województwa wejdzie pięć komitetów wyborczych. 13 mandatów uzyskała KKW Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska, 11 mandatów Prawo i Sprawiedliwość, 3 mandaty KWW Bezpartyjni Samorządowcy, 2 mandaty Komitet Wyborczy PSL i jeden KKW SLD Lewica Razem - poinformował we wtorek wieczorem przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej Tomasz Czapiewski. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

W zachodniopomorskim sejmiku zasiada 30 radnych. W poprzedniej kadencji, od 2014 r. najwięcej, bo 12 radnych miała PO, PiS - 6, PSL - 4, SLD - 3, a Zachodniopomorska Inicjatywa Samorządowa - 4. Jedna radna była niezrzeszona.

Śląskie: PiS przed Koalicją Obywatelską w sejmiku

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego, uzyskując 22 mandaty. Koalicja Obywatelska będzie miała w 45-osobowym sejmiku 20 radnych, SLD dwóch, a PSL jednego – przekazała we wtorek Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach.

Rozkład sił w sejmiku oznacza, że PiS – mimo wygranej – nie uzyskał większości wystarczającej do samodzielnego rządzenia regionem. Takiej większości nie ma też Koalicja Obywatelska. Przy tworzeniu przyszłych koalicji w sejmiku kluczowa będzie postawa SLD i PSL.

W kończącej się kadencji regionem rządzi koalicja PO, PSL, SLD oraz Śląskiej Partii Regionalnej – przedstawiciele tej ostatniej nie znajdą się w nowym sejmiku.

Kraków: "Obywatelski Kraków" Jacka Majchrowskiego z większością w Radzie Miasta

KWW Jacka Majchrowskiego "Obywatelski Kraków" zdobył 23 mandaty w Radzie Miasta, Prawo i Sprawiedliwość – 16, KWW Łukasza Gibały "Kraków dla mieszkańców" – 4 mandaty - poinformowała we wtorek wieczorem Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie.

O miejsce w 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa ubiegało się 385 kandydatów. Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego "Obywatelski Kraków" ma charakter koalicyjny. Tworzą go: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, PSL, SLD, SdRP Unia Europejskich Demokratów oraz prezydencki "Przyjazny Kraków".

Sam Jacek Majchrowski wygrał I turę wyborów na prezydenta Krakowa. Zdobył 154 830 głosów, co daje 45,84 proc. poparcia. W II turze zmierzy się z nim kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann. Zgodnie z danymi Miejskiej Komisji Wyborczej głosowało na nią 107 686 krakowian, czyli 31,88 proc.

Wyniki z Wielkopolski w środę

Najprawdopodobniej dopiero w środę Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu poda wyniki wyborów do sejmiku województwa wielkopolskiego. Do komisji nadal nie wpłynęły wszystkie z 35 protokołów. 

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu poinformowała we wtorek wieczorem, że nadal oczekuje na wszystkie z 35 wymaganych protokołów. Przedstawiciel komisji powiedział, że niektóre z protokołów są odsyłane do komisji obwodowych w celu poprawy błędów. 

Komisja nie podaje cząstkowych wyników wyborów do sejmiku. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS odzyskuje sejmiki w województwach. Najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 06:02
Państwowa Komisja Wyborcza kontynuuje liczenie głosów oddanych w wyborach samorządowych. Oficjalne wyniki możemy poznać już dzisiaj, chociaż jak zaznaczają członkowie komisji jest to optymistyczny scenariusz. 
rozwiń zwiń