more_horiz
Wiadomości

Berlin: spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Angelą Merkel

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:30
45 minut trwało spotkanie polskiego prezydenta z niemiecką kanclerz w Berlinie. Według relacji polskich dyplomatów, politycy mieli rozmawiać o ostatnich wyborach w obu krajach, przyszłości Unii oraz Ukrainie i zmianach klimatycznych.
Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Niemiec Angela Merkel
Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Niemiec Angela Merkel Foto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Wbrew wcześniejszym planom, Angela Merkel i Andrzej Duda rozmawiali nie w szerokim gronie dyplomatów, ale "w cztery oczy" w gabinecie niemieckiej kanclerz. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski relacjonował dziennikarzom, że politycy zdali relację z ostatnich wyborów lokalnych zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Rozmawiali też o przyszłości Unii Europejskiej po brexicie oraz o relacjach Europy ze Stanami Zjednoczonymi. - Prezydent przedstawił także swoją opinię i swoje wnioski z ostatnich spotkań na szczycie polsko-amerykańskich, czyli z wizyty prezydenta w Białym Domu, a także w Nowym Jorku. To jest interesujące dla naszych niemieckich rozmówców, w jaki sposób dzisiaj Polska te relacje postrzega - dodał Krzysztof Szczerski.

Politycy rozmawiali też o przyszłości Ukrainy i o zaplanowanym na grudzień szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach. W czasie rozmowy Andrzeja Dudy z Angelą Merkel nie pojawił się natomiast temat bezpieczeństwa energetycznego, w tym gazociągu Nord Stream 2, któremu Polska mocno się sprzeciwia.

Wcześniej Andrzej Duda spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Wieczorem weźmie udział w koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: eliminacja głodu jest warunkiem pokoju na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 15:30
Jednym z warunków pokoju na świecie jest trwała walka społeczności międzynarodowej na rzecz wyeliminowania głodu; aby osiągnąć ten cel, niezbędna jest ochrona środowiska naturalnego – powiedział w Rzymie prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń