Będzie nowelizacja, która pozwoli Małgorzacie Gersdorf objąć stanowisko I prezes Sądu Najwyższego?

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona pozwolić na przywrócenie Małgorzaty Gersdorf na stanowisko I prezes SN - podało RMF FM.

2018-10-25, 18:50

Będzie nowelizacja, która pozwoli Małgorzacie Gersdorf objąć stanowisko I prezes Sądu Najwyższego?
Sąd Najwyższy. Foto: Shutterstock

Nowelizacja ma być reakcją na zabezpieczenie, które wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – Postanowienie TSUE zostanie wykonane. Polska ma obowiązek przygotować odpowiednie ramy prawne – mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister sprawiedliwości. Potwierdził, że zapowiada nowelizację ustawy o SN. Zastrzegł, że "nie odpowiada za Sejm, za Senat, za całą procedurę legislacyjną".

Szykowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy przewidują ponowne przejście procedury wyboru do SN sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku w związku z reformą sądownictwa. - Trzeba przyjść przez Krajową Radę Sądownictwa i uzyskać nominację od prezydenta, w związku z czym tego typu powrót jest możliwy, ale po stworzeniu ram prawnych - 

Wcześniej Marcin Warchoł powiedział w sejmie, że "Polska przestrzega i będzie przestrzegać prawa Unii Europejskiej". Poinformował, że rząd podejmie kroki prawne w celu wdrożenia nakazów płynących z postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Tymczasem w poniedziałek część sędziów Sądu Najwyższego, którzy zgodnie z ustawa przeszli w stan spoczynku, stawiło się w siedzibie SN. Był to właśnie efekt orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Do stawienia się w miejscu pracy wezwała ich profesor Małgorzata Gersdorf, która na mocy kwestionowanych przepisów również miała przejść w stan spoczynku. 

REKLAMA

Sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego, powiedział, że wezwanie dotyczy łącznie 23 sędziów: - 12 sędziów w Izbie Cywilnej, 6 w Izbie Karnej oraz 4 w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych "plus pani prezes". Michał Laskowski powiedział, że sędziom, którzy powrócą do pracy profesor Małgorzata Gersdorf wyda pisma informujące o powrocie do orzekania. Małgorzata Gerdsdorf z podjętych działań złoży sprawozdanie Komisji Europejskiej.  

W zeszłym tygodniu unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał zawiesić ustawę o Sądzie Najwyższym. Trybunał przychylił się w całości do wniosku Komisji Europejskiej i nakazał wstrzymanie nominacji sędziów Sądu Najwyższego, a tych, którzy zostali odesłani w stan spoczynku, nakazał przywrócić do pracy na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o tak zwane środki tymczasowe.

msze, IAR, rmf24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej