Polska strata wojenna z IV w. p.n.e. przekazana do Muzeum Narodowego w Warszawie

Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciło greckie naczynie z IV wieku przed naszą erą, zrabowane w czasie drugiej wojny światowej. Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział podczas uroczystości przekazania naczynia, że jest to pierwszy zabytek archeologiczny, odzyskany w ramach akcji poszukiwania dzieł sztuki, zrabowanych w czasie wojny.

2018-10-29, 14:51

Polska strata wojenna z IV w. p.n.e. przekazana do Muzeum Narodowego w Warszawie

Posłuchaj

Minister kultury o odzyskaniu zrabowanego naczynia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Naczynie, tak zwany lekyt czerwonofigurowy, znalazło się w XIX wieku w zbiorach polskiego kolekcjonera Józefa Choynowskiego. Przekazał on swą kolekcję warszawskiej Zachęcie, skąd trafiła do Muzeum Narodowego.

Minister powiedział, że "historia tego obiektu i kolekcji Choynowskiego jest fascynująca". - Choynowski był kolekcjonerem, który mieszkał na Kijowszczyźnie, ale w 1901 roku zdecydował się przewieźć całą swoją kolekcję, ponad 4 tysiące obiektów do Warszawy. Chciał ją wystawić, co udało się rok później (...) a następnie przekazał kolekcję naszej warszawskiej Zachęcie - opowiadał Piotr Gliński. 

- W 1923 r. (...) kolekcja została przekazana do Muzeum Narodowego(...) w czasie wojny, tak jak to było z wieloma dziełami sztuki kolekcja Chojnowskiego została zrabowana, wywieziona do Niemiec, a następnie rozproszona - mówił minister kultury. Piotr Gliński powiedział, że w zeszłym roku jego resort otrzymał informację, iż lekyt został wystawiony na aukcję w Monachium. Pracownicy ministerstwa dotarli do osoby, która zgłosiła go na aukcję.

Jak powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego, Ingrid Haack zgodziła się bezpłatnie przekazać zabytek właścicielowi, czyli Muzeum Narodowemu w Warszawie.

REKLAMA

Piotr Gliński przypomniał, że w czasie drugiej wojny światowej Polska straciła prawdopodobnie około pół miliona zabytków i dzieł sztuki. Tylko 63 tysiące znajdują się w Bazie Dzieł Utraconych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej