X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 06:00
Jak co roku na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny będziemy odwiedzać miejsca pochówku naszych bliskich. To czas zadumy dla wielu z nas, ale policja apeluje, aby nie ignorować zasad bezpieczeństwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Szymon Mucha/Shutterstock

W tym okresie wielu z nas opuszcza swoje domy i wyjeżdża do odległych miejscowości, aby spędzić święto z całą rodziną. Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, tak aby po powrocie nie spotkała nas przykra niespodzianka. Upewnijmy się, że zostawiliśmy wyłączone urządzenia gazowe oraz elektryczne. Sprawdźmy, czy z kranów nie leje się woda. Należy również przekonać się, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte. W gospodarstwie nie zapomnijmy o zamknięciu szop, czy stodół.

Kiedy jedziemy postawić znicz na grobie bliskich, nie brak osób, które mogą czyhać na nasz majątek - nie oszukujmy się, okres Wszystkich Świętych, to dobry czas dla złodziei. Niektórzy już od jakiegoś czasu mogą obserwować interesujące ich mienie. Jeżeli w okolicy naszego miejsca zamieszkania nagle pojawił się ktoś, kto wzbudza nasze podejrzenia, powinniśmy wzmóc czujność. Warto zwrócić uwagę na cechy wyglądu obcych osób, które nagle pojawiły się w okolicy. W razie wątpliwości nie wahajmy się skontaktować z odpowiednimi służbami.

Wzajemna sąsiedzka czujność również poprawi poczucie naszego bezpieczeństwa. Poprośmy zaufanego sąsiada, by zwracał uwagę na nasze mieszkanie. Zostawmy mu numer telefonu, tak by mógł szybko się z nami skontaktować gdyby coś niepokojącego miało miejsce w okolicy naszego domostwa.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W drodze na cmentarze

Statystki są zatrważające. Tylko podczas zeszłorocznej akcji "Znicz" doszło do 609 wypadków. Zginęły w nich 53 osoby, a 719 zostało rannych.

W tym roku w patrolach weźmie udział ponad pięć tysięcy funkcjonariuszy wspieranych przez inne formacje mundurowe. Będą koncentrować się na zwiększeniu płynności ruchu na zatłoczonych trasach. Wiedzeni doświadczeniem z poprzednich akcji będą też kontrolować trzeźwość kierowców, przestrzeganie dozwolonej prędkości czy sposób przewożenia pasażerów.

Pamiętajmy, aby prędkość jazdy dostosować do przepisów i warunków na drodze. Nie wsiadajmy do samochodu pod wpływem alkoholu. Zwracajmy uwagę na pieszych na chodnikach i poboczach i stosujmy się do poleceń policjantów. Jesienią mogą wystąpić problemy z widocznością - bądźmy ostrożni. Parkujmy w miejscach, które są do tego wyznaczone i nie pozostawiajmy w samochodzie dokumentów i cennych przedmiotów. Upewnijmy się, że auto jest zamknięte i nie ma uchylonych szyb.

Unikajmy korków

Dzień Wszystkich Świętych, jak każdy świąteczny czas, kojarzy nam się z tłokiem na drodze. Jeśli mamy taką możliwość przesiądźmy się do komunikacji miejskiej.

Rezygnując z samochodu nie tylko odciążymy ruch drogowy, ale też zaoszczędzimy czas, bowiem unikniemy problemów z dojazdem oraz szukaniem miejsca do parkowania. W większości miast wprowadzane są specjalne linie komunikacyjne ułatwiające dojazd do lokalnych nekropolii.

Pamietajmy również, żeby sprawdzić informacje o zmianach w organizacji ruchu i zamkniętych ulicach. Informują o nich urzędy miasta, Policja i Straż Miejska.

Bezpieczeństwo na cmentarzu

Policja radzi, aby ograniczyć liczbę cennych przedmiotów, które możemy wziąć ze sobą na cmentarz. Zatłoczone miejsca to raj dla kieszonkowców, dlatego należy zachować ostrożność. Nie zabierajmy dużej ilości przedmiotów, biżuterii. Uważajmy, aby podczas zakupów nie było widoczne, jaką kwotę mamy ze sobą w portfelu. Nie pozostawiajmy też torebek, plecaków, saszetek czy innych przedmiotów bez opieki - na przykład na ławce, albo nagrobku.

Zagrożeniem są również tzw. "hieny cmentarne", które kradną z nekropolii znicze i kwiaty. Policjanci i strażnicy miejscy czuwają, aby nie dopuścić do tego rodzaju procederu. Dlatego obok akcji "Znicz", w wielu miastach prowadzi się także akcję "Hiena".

Cmentarz to duże miejsce i łatwo się tam zgubić. Koniecznie należy zwracać uwagę na dzieci, starszych i niepełnosprawnych ludzi. Na wszelki wypadek możemy dać im kartkę z numerem kontaktowym. Wystrzegajmy się również samotnych spacerów na cmentarzu, zwłaszcza w źle oświetlonym miejscu i o późnej porze.

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to rodzinne święta pełne zadumy, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny.

msze, IAR, policja.gov.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak