X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert: przypadki odry w Polsce są rozproszone, a wirus pochodzi z zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 20:25
- Odnotowywane w ostatnim czasie przypadki odry w Polsce mają charakter ognisk epidemicznych, czyli zachorowań w określonym miejscu. To wskazuje, że jest to wirus pochodzenia zagranicznego - powiedziała Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant ds. epidemiologii.
Audio
  • Łukasz Szumowski: w Polsce mało zachorowań na odrę (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Na Mazowszu w ostatnich dniach zgłoszono 18 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę – 17 w powiecie pruszkowskim i jedno w warszawskim. W poniedziałek dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie w woj. lubelskim poinformowała, że uczeń tamtejszego liceum przebywa w szpitalu z podejrzeniem zachorowania na odrę. Natomiast we wtorek pomorski sanepid poinformował o wystąpieniu ogniska odry – zachorowały cztery osoby: obcokrajowcy pracujący w jednym z dużych zakładów w Kwidzynie.

"To nie nasz rodzimy wirus"

- Ogniska są rozproszone, co wskazuje na to, iż jest to wirus pochodzenia zagranicznego, obcego. Nie jest to nasz rodzimy wirus – wskazała dr Paradowska-Stankiewicz. Jak zaznaczyła, przy wysokim stopniu uodpornienia polskiej populacji przeciw odrze - sięgającym około 95 proc. - należy pamiętać, że pozostają grupy wrażliwe na zakażenie tym wirusem.

shutterstock_odra.jpg
Odra - objawy i profilaktyka

- Do tej pory mówiło się głównie o populacji romskiej, która z zasady nie szczepi się. W związku z tym obserwowaliśmy ogniska związane z tą grupą etniczną. Obecnie sytuacja jest nieco inna, przeważają zachorowania osób narodowości ukraińskiej, które przyjeżdżają do Polski – wskazała

Ekspertka przekazała, że w ognisku na Mazowszu jest pięć osób pochodzenia ukraińskiego. Podała, że z 18 przypadków zachorowań 13 dotyczy dzieci w wieku od jednego do ósmego roku życia, cztery przypadki to osoby dorosłe, a jeden to 14-letnia osoba.

W powiecie kwidzyńskim na Pomorzu na odrę zachorowały cztery osoby. Jak ustalono, że są to obywatele Ukrainy. Obcokrajowcy są zatrudnieni w dużym zakładzie produkcyjnym w Kwidzynie. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazał, że tysiąc osób z otoczenia chorych zostało objętych nadzorem epidemiologicznym – wszyscy narażeni zostaną poddani profilaktycznym szczepieniom.

"Osoby szczególnie narażone powinny się szczepić"

Także z Ukrainy pochodzi uczeń liceum we Włodawie, który przebywa w szpitalu z podejrzeniem zachorowania na odrę. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie informowała, że sytuacja jest monitorowana. Sprawdzany był stan uodpornienia zarówno uczniów szkoły, do której uczęszcza nastolatek, jak i osób zamieszkujących razem z nim w internacie.

dr Iwona Paradowska-Stankiewicz Ogniska zakażeń odry mają charakter rozproszony. Nie ma możliwości prognozowania miejsc ich wystąpienia, dlatego osoby szczególnie narażone powinny się szczepić przeciw tej chorobie

- Ogniska zakażeń odry mają charakter rozproszony. Nie ma możliwości prognozowania miejsc ich wystąpienia – poinformowała dr Paradowska-Stankiewicz. - Dlatego osoby szczególnie narażone, np. personel medyczny, nauczyciele czy pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, powinny się szczepić przeciw tej chorobie – wskazała.

Łukasz Szumowski Niepokojące jest to, że wzrasta liczba osób nieszczepionych, które są narażone na zachorowanie.

Głos w całej sprawie zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak powiedział na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w naszym kraju jest bardzo mało zachorowań na odrę. - Niepokojące jest jednak to, że wzrasta liczba osób nieszczepionych, które są narażone na zachorowanie - dodał. Według ministra szczepionki zabezpieczają Polaków przed epidemią i nie mamy odry rodzimej. Wszystkie występujące u nas ogniska, to ogniska tzw. "przywleczone".

Jak poinformowało w poniedziałek ukraińskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia, na Ukrainie tylko w ostatnim tygodniu października zachorowało na odrę 1319 osób. Od początku roku na odrę zachorowało tam ponad 35 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich nie była zaszczepiona.

Bardzo zaraźliwa choroba

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by osoby dorosłe, które nie pamiętają, czy chorowały na odrę i czy były szczepione, zgłosiły się do swojego lekarza, zapytały o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze i ewentualnie poddały się szczepieniu ochronnemu. GIS przypomina, że w okresie przed zastosowaniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, czyli przed 1975 rokiem, przechorowanie odry w populacji było zjawiskiem powszechnym. Koszt zarówno badania, jak i szczepienia dorosłego, pokrywa osoba zainteresowana.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze – m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od 1 stycznia do 31 października br. w Polsce zanotowano 144 przypadki odry. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było znacznie mniej – 59 (w całym 2017 r. w Polsce zanotowano 63 zachorowania na odrę).

W europejskim regionie WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) od stycznia do września tego roku odnotowało ponad 52 tysiące przypadków odry.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak