more_horiz
Wiadomości

11 listopada warto tu być. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 20:04
Koncerty, projekcje kultowych polskich filmów, sztuki teatralne dla najmłodszych, przejazd zabytkowych powozów i wiele innych wspaniałych atrakcji przygotowali organizatorzy Festiwalu Niepodległości na Krakowskim Przedmieściu. - Osoby, które 11 listopada do nas dołączą, będą mogły przejść białą i czerwoną trasą. Na tych swoistych szlakach odnajdą wiele niespodzianek, które wiążą się z polską kulturą i tradycją - mówi reżyserka i producentka festiwalu Halina Przebinda.

Trasa biała będzie złożona z przystanków: "Tańce Polskie", "Scena Muzyczna – Świętujmy Razem", "Kto Ty Jesteś? – Polak Mały", "Kino – Polskie Arcydzieła Sztuki Filmowej" i "Smaczna Polska". - Podczas koncertów będzie można między innymi posłuchać O.S.T.R. z Eldo, Józefa Skrzeka czy zespołów Golec uOrkiestra i Contra Mundum. W kinie Kultura pokażemy polskie arcydzieła filmowe: "Wesele", "Lalkę" oraz "Noce i dnie" - mówi reżyserka i producentka festiwalu Halina Przebinda, dodając, że będzie można też zobaczyć produkcję rodem z Hollywood z udziałem samego Ignacego Paderewskiego.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU >>>>

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstanie namiot tańca. Goście festiwalu, przy dźwiękach granej na żywo muzyki, zatańczą oberka, poloneza czy krakowiaka. Organizatorzy zaplanowali też paradę zabytkowych powozów i samochodów. - O godzinie 14.00 Krakowskie Przedmieście zamieni się w Warszawę z 1918 roku - zachęca Krzysztof Szuster, reżyser i kolekcjoner - właściciel unikatowej kolekcji powozów i sikawek konnych, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu. Natomiast na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych dzieci będą mogły obejrzeć spektakle zainspirowane twórczością Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Trasa czerwona poprowadzi warszawiaków przez Krakowskie Przedmieście szlakiem sześciu Ojców Niepodległości. Na każdym z przystanków będziemy mogli uczestniczyć w koncertach, zobaczymy ciekawe wystawy. Polskie Radio również przygotowało niespodziankę dla uczestników wydarzenia. Za pomocą QR kodów, na urządzeniach mobilnych, będzie można posłuchać głosów: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Romana Dmowskiego.

Ponadto w Hotelu Bristol, w apartamencie w którym bywał Ignacy Paderewski, wybitni polscy pianiści zagrają utwory wielkiego kompozytora. Koncerty będą wyświetlane na telebimie przed hotelem. Z kolei na wystawie zorganizowanej w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury - poznamy historię pomnika Józefa Piłsudskiego.

- Atrakcje, które przygotowaliśmy, będą dostępne na ulicy, chodniku, w okolicznych pięknych budynkach: Hotelu Bristol, Hotelu Europejskim, Akademii Sztuk Pięknych czy w Pałacu Prezydenckim. Będzie można tańczyć, słuchać muzyki, a regionalne restauracje będą oferowały polskie przysmaki - przekonuje Jerzy Hanusz, organizator festiwalu.

Festiwalu Niepodległości na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się 11 listopada. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13.00 i będzie trwało do późnych godzin wieczornych. O godzinie 21.00 zostanie odśpiewany Hymn, a osoby zebrane na Krakowskim Przedmieściu rozwiną jedną z najdłuższych polskich flag. Zapraszamy!

Przygotował Paweł Kurek

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Truskawa: dla Marszu Niepodległości najlepsze będzie zachowanie dotychczasowej formuły

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 12:57
- Nie ma powodu, dla którego wszyscy musielibyśmy brać udział w jednym Marszu Niepodległości. Nie jest ważne do jakiej tradycji będziemy się odwoływać, ważne abyśmy uświadomili sobie jej znaczenie - mówił na antenie Polskiego Radia 24  Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń