more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek: proszę Boga, aby Polacy w jedności i pokoju korzystali z daru wolności

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 07:08
Papież Franciszek w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości napisał przesłanie do Polaków. W liście, skierowanym do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, papież zapewnia o swoich modlitwach o to, aby "Polacy w jedności i pokoju korzystali z daru wolności".
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Shutterstock

Orędzie papieża Franciszka do Polaków przedstawił Informacyjnej Agencji Radiowej ksiądz Paweł Rytel Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu Polski. "Podejmując modlitwę świętego Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolności"- cytuje słowa papieża ksiądz Paweł Rytel- Andrianik.

W liście papież Franciszek nawiązał też do naszej historii. Papież przypomina, że przed rozbiorami Polacy współtworzyli chrześcijańską Europę, wzbogacając ją swoją kulturą i duchowością. Franciszek zwraca uwagę na to, że odzyskanie przez Polskę wolności po 123 latach zaborów było okupione życiem wielu Polaków, wielu naszych rodaków było więzionych i traciło dobra.

W orędziu papież za świętym Janem Pawłem II podkreśla, że Polacy swoje dążenie do wolności opierali na nadziei, wynikającej z głębokiej wiary w pomoc Boga - dodaje ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Franciszek przywołał słowa papieża Polaka z 11 listopada 1998 roku, kiedy powiedział on, że Polacy swoje dążenie do wolności "opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów". - Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic - mówił 20 lat temu święty Jan Paweł II.

Papież Franciszek w swoim liście, łącząc się z Kościołem w Polsce i z Polakami, dziękuje Bogu za to, że spełniła się ich nadzieja na wolność. Papież dziękuje Bogu także za to, że Polacy i Kościół trwali w nadziei na niepodległość, mimo doświadczeń związanych z II wojną światową, okupacją nazistowską i komunistycznym reżimem.

Na końcu listu papież zawierzył Polaków i Polskę opiece Maryi Jasnogórskiej, Królowej Polski.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji papież złożył Polakom życzenia

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 12:00
Papież złożył życzenia Polakom z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej na placu świętego Piotra.
rozwiń zwiń