more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro: Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 11:28
Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec b. sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika - podał pion śledczy IPN. S. Michnik podejrzany jest o popełnienie 30 przestępstw, w tym wydawanie bezprawnych wyroków śmierci wobec żołnierzy polskiego podziemia.
Audio
  • Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca Prokuratora Generalnego prokurator Andrzej Pozorski wyjaśniał, że Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej zamierzają postawić mu Stefanowi Michnikowi kilkadziesiąt zarzutów (IAR)

Informację o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec Stefana Michnika przedstawił w czwartek w Warszawie minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca Prokuratora Generalnego prok. Andrzej Pozorski.

Stefan Michnik podejrzany jest o popełnienie w 1952 i 1953 roku w Warszawie trzydziestu przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne, wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

W ocenie prowadzącej śledztwo prokuratury IPN w Warszawie, przestępstwa te polegały m.in. na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego; m.in. kuriera 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa oraz jednego z żołnierzy ZWZ, Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Prokuratura IPN podkreśla, że zarzuty wobec Michnika w tych sprawach jeszcze nie były stawiane.

"Ta historia jest dalej żywa"

Informację o wydaniu ENA minister Ziobro przekazał podczas konferencji zorganizowanej na terenie byłego aresztu śledzczego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej.  - Decyzja ma symboliczny charakter. Nie wszystkich z ponad 100 sędziów, których po 1989 można było pociągnąć do odpowiedzialności karnej udało się postawić przed wymiarem sprawiedliwości.  Postawiliśmy zarzuty jednemu sędziemu, wobec którego prokuratura zebrała dowody. To zarzuty m.in. 4 morderstw sądowych. Dotyczy to sędziego Stefana Michnika. Prokuratura uzyskała od sądu decyzję o tymczasowym aresztowaniu, a także wydaniu europejskiego nakazu aresztowania – poinformował też na konferencji Ziobro.

Swoją decyzję minister sprawiedliwości uzasadniał tym, że według niego historia dot. rzekomych zbrodni Michnika jest "jeszcze żywa." – I powinna być właściwie oceniona. Tego oczekuje historia. O to woła niewinnie przelana krew. To nasz obowiązek – zakończył Ziobro.

Decyzję prokuratury dla Polskiego Radia 24 skomentował też Andrzej Pozorski, zastępca prokuratora generalnego. - Podejrzany unika kontaktu, nie odbiera korespondencji. W takiej sytuacji to normalna rzecz, że prokurator występuje o areszt. Następny krok to europejski nakaz aresztowania – stwierdził Pozorski.

Prokurator zdradził też kulisy poprzedniego postępowania prokuratury dot. Stefana Michnika. - W 2010 sąd szwedzki odmówił wydania Stefana Michnika (oskarżony jest obywatelem Szwecji – przyp. red.) Teraz jednak chodzi o przestępstwa o inny ciężarze gatunkowym. Do tego sąd będzie musiał się odnieść. Chodzi o zbrodnie przeciwko ludzkości – poinformował zastępca prokuratora generalnego. Dodał też, że PG prowadzi ok. 50 postępowań dot. zbrodni sądowych.

W toku postępowania - jak poinformował prok. Pozorski - zgromadzono materiał dowodowy dający podstawy do przyjęcia, że sędzia Stefan Michnik "sprzeniewierzył się zasadzie obiektywizmu, określonej w art. 5 ówcześnie obowiązującego kodeksu wojskowego postępowania karnego, a orzekając w sprawach karnych kierował się przede wszystkim przesłankami natury ideologicznej, dążąc do fizycznej eliminacji osób postrzeganych przez ówczesne władze jako przeciwników politycznych".

Poprzedni nakaz za "lżejsze" zarzuty

Stefan Michnik (ur. 1929) mieszka obecnie w Szwecji i - jak podał pion śledczy IPN - co najmniej od 2008 r. unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną; nie odbiera również korespondencji kierowanej do niego w śledztwie.

Wojskowy Sąd Garnizonowy już wcześniej wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika, jednak dotyczył on innych lżejszych zarzutów. Realizacja tego wniosku okazała się niemożliwa, ponieważ w listopadzie 2010 r. Sąd Rejonowy w Uppsali uznał, że przestępstwa zarzucone podejrzanemu, zgodnie z prawem szwedzkim, uległy przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem szwedzkim. Tym samym oddalono wniosek o przekazanie Stefana Michnika organom polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Stefan Michnik jest starszym bratem Adama, redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

dcz/pz

Zobacz więcej na temat: POLSKA IPN Zbigniew Ziobro
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak