more_horiz
Wiadomości

UE: Manfred Weber kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa przyszłej Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 13:10
Delegaci Europejskiej Partii Ludowej wskazali w czwartek na kongresie w Helsinkach niemieckiego polityka Manfreda Webera jako na kandydata do objęcia stanowiska szefa przyszłej KE. W głosowaniu pokonał on byłego premiera Finlandii Alexandra Stubba.
Manfred Webber
Manfred WebberFoto: PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Weber uzyskał 492 głosy na ponad 600 oddanych przez delegatów.

46-letni europoseł jest przewodniczącym grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim i należy do bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), siostrzanej partii CDU Angeli Merkel.

Podczas debaty, która poprzedzała głosowanie, wskazywał, że UE musi się mierzyć z dwoma rodzajami wrogów - jednym zewnętrznych, Rosją, Chinami, w których interesie leży słaba Unii, oraz wewnętrznymi. W tej drugiej grupie wymienił m.in. liderkę francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz PiS w Polsce.

Wskazanie przez EPL kandydata do objęcia szefostwa KE po przyszłorocznych wyborach do europarlamentu nie przesądza, że to właśnie ta osoba (tzw. Spitzenkandidat) będzie następcą Jean-Claude'a Junckera. Wybór przewodniczącego KE należy bowiem do Rady Europejskiej, czyli szefów państw i rządów krajów unijnych. Skład KE musi jednak zatwierdzić Parlament Europejski, który mocno broni świeżej w UE procedury wyłaniania kandydatów wiodących. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef KE w orędziu zaproponuje nowe projekty legislacyjne

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 15:27
Przemówienie, które Juncker wygłosi 12 września w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, będzie jego czwartym orędziem o stanie Unii Europejskiej. Obok przyszłorocznych wyborów do europarlamentu kontekstem tegorocznego wystąpienia ma być też trwająca debata o przyszłości UE.  
rozwiń zwiń