more_horiz
Wiadomości

Sejm: komisje za odrzuceniem projektu likwidującego obowiązek szczepień

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 13:46
Sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych.
Audio
  • Komisje przeciwko zniesieniu obowiązku szczepień. Relacja Michała Fedusio (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 55 posłów połączonych komisji. Przeciw były dwie osoby, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wniosek o odrzucenie projektu po tym, jak głos zabiorą eksperci, złożyli: Alicja Chybicka (PO) i Tomasz Latos (PiS).

Głosowanie poprzedziły wypowiedzi m.in. szefa GIS Jarosława Pinkasa, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorza Cessaka, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzeja Matyi, Ewy Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH oraz rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca.

Obywatelski projekt zakłada likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Pozostawiono go jedynie dla stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii. Stanowisko rządu wobec inicjatywy jest negatywne.

Rzecznik PiS: szczepienia będą obowiązkowe

- Nasza decyzja jest taka, że szczepienia będą obowiązkowe. Nic w tej kwestii się nie zmieni, nie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek w czwartek w Sejmie. 

W czwartek sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Wniosek o odrzucenie projektu po tym, jak głos zabrali eksperci, złożyli: Alicja Chybicka (PO) i Tomasz Latos (PiS). Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 55 posłów połączonych komisji. Przeciw były dwie osoby, nikt nie wstrzymał się od głosu. 

- Mówiliśmy o tym, że projektów obywatelskich nie będziemy odrzucać w pierwszym czytaniu, dzisiaj była szansa żeby posłuchać ekspertów. Nasza decyzja jest taka, że szczepienia będą obowiązkowe. Nic w tej kwestii się nie zmieni, nie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami - oświadczyła Mazurek w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie. 

Jak dodała, szczepienia obowiązkowe funkcjonują bodajże od 60 lat i będą utrzymane w takiej formie, w jakiej są dotychczas. 
Poinformowała, że klub PiS nie pracuje nad zmianami dotyczącymi tej kwestii.

Obywatelski projekt zakłada likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Pozostawiono go jedynie dla stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii. Stanowisko rządu wobec inicjatywy jest negatywne. 

Mazurek dopytywana przez dziennikarzy, czy Sejm jeszcze na tym posiedzeniu może się zająć projektem antyszczepionkowym odparła, że na razie wiążących decyzji nie ma.

dcz/pz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Sejm szczepionka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm podjął decyzję ws. obywatelskiej ustawy szczepionkowej

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 12:50
Parlament będzie pracował nad projektem obywatelskim likwidującym obowiązek szczepień dzieci. Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do dalszych prac w komisji.
rozwiń zwiń