more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ o budżecie UE: grupa V4 musi mówić jednym głosem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 16:49
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz ocenił, że wizyta szefa MSZ Czech Tomasza Petrziczka świadczy o bardzo intensywnych relacjach między rządami Polski i Czech i jest "dowodem bliskiego partnerstwa" między oboma państwami.  
Audio
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz i minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Tomasz Petrziczek (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz i minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Tomasz Petrziczek (L) podczas konferencji prasowej po spotkaniu w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Tylko mówiąc jednym głosem jako Grupa Wyszehradzka będziemy mogli być wiarygodni, słyszani w UE i bronić naszych interesów, które są podobne, w takich kwestiach, jak wieloletnie ramy finansowe, utrzymanie polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz na wspólnej konferencji z Tomaszem Petrziczkiem.

- Uważamy za szczególnie istotne w ramach tego formatu utrzymywać solidarność, wypracowywać wspólne stanowiska; bowiem tylko mówiąc wspólnym głosem będziemy mogli być wiarygodni, słyszani w UE i bronić naszych interesów, które są podobne, w takich kwestiach, jak wieloletnie ramy finansowe, utrzymanie polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej - podkreślił szef polskiego MSZ.  Dodał, że Czechy obejmą przewodnictwo w drugiej połowie nadchodzącego roku.

Z kolei szef czeskiej dyplomacji Tomasz Petrziczek podkreślił dobrą współpracę w ramach inicjatywy Trójmorza, wskazywał, że relacje między naszymi krajami dobrze się rozwijają, nie tylko na najwyższym poziomie politycznym, ale też gmin i miast, które ze sobą graniczą.

Pytany o stosunek Czech do inicjatywy Nord Stream 2 odpowiedział, że 95 procent czeskiego gazu pochodzi z Niemiec i Wielkiej Brytanii, a jego kraj jest zintegrowany w tej kwestii z rynkiem Unii Europejskiej.

Szef MSZ odniósł się też do przygotowań do planowanej na 15 listopada VI edycji polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, która odbędzie się w Pradze. Jak zapowiedział, przedstawiciele obu rządów, pod przewodnictwem premierów, poruszą tam m.in. kwestie związane z polityką zagraniczną, przemysłem, handlem, energią, rozwojem, ochroną środowiska, infrastrukturą i rolnictwem. 

- Liczymy na owocne obrady - zaznaczył Czaputowicz.

PAP/IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Węgry: szefowie parlamentów V4 rozmawiali o migracji i budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 21:46
Szefowie parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w piątek podczas nieformalnego spotkania w Balatonfuered nad Balatonem m.in. o problemie migracji i następnej perspektywie finansowej UE - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: w Grupie Wyszehradzkiej nie ma jedności

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 12:57
Podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej rozmawiano m.in. o przyszłym budżecie UE, migracji i polityce energetycznej. - W Grupie Wyszehradzkiej nie ma jedności w wielu kwestiach. Można nawet powiedzieć, że jedność jest w niewielkiej ilości spraw – skomentowała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

V4 niejednoznacznie o kompetencjach agencji Frontex

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 22:51
– Grupa Wyszehradzka przemawia jednym głosem, ale zarazem często zmienia zdanie – mówił w audycji "Magazyn Europejski” Wojciech Przybylski z Ośrodka "Visegrad Insight". Na wtorkowym spotkaniu w Bratysławie szefów lub przedstawicieli MSW Grupy Wyszehradzkiej uznano, że agencja Frontex powinna pełnić jedynie pomocniczą rolę. V4 uważa, że wyłączną odpowiedzialność za swoje granice ponoszą poszczególne kraje UE. 
rozwiń zwiń