more_horiz
Wiadomości

Nowe sankcje USA: za łamanie praw człowieka, aneksję Krymu, okupację Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 21:00
Ministerstwo finansów USA poinformował na swych stronach internetowych, że w związku z aneksją Krymu przez Rosję, łamaniem praw człowieka, okupacją wschodnich rejonów Ukrainy, nakłada sankcje na obywatela Rosji, dwóch obywateli Ukrainy i dziewięć podmiotów w Rosji i na Ukrainie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Dwie osoby i jedna spółka zostały objęte sankcjami w związku z łamaniem praw człowieka; osiem podmiotów i kolejna osoba podlegają restrykcjom z "powodu wspierania interesów Rosji na ukraińskim Krymie" - głosi komunikat ministerstwa. 

Ponadto jeden z tych ośmiu podmiotów jest bezpośrednio lub pośrednio kontrolowany przez bank Rossija objęty już w 2014 roku sankcjami USA w związku z aneksją Krymu, a kolejne to ministerstwo bezpieczeństwa państwowego samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy oraz prywatna inwestycja w Jałcie Mrija Kurort i Spa; w budowę tego projektu około 300 mln dol. zainwestował również objęty sankcjami rosyjski Sbierbank. 

Wśród osób, na które nałożono sankcje, jest agent FSB Andrij Suszko i wiceminister "Ługańskiej Republiki Ludowej" Aleksandr Basow. 

Resort finansów podkreśla w komunikacie, że nałożenie tych nowych sankcji jest wyrazem "niezłomnego partnerstwa USA z Ukrainą i Unią Europejską" oraz opozycji wobec aneksji Krymu i jego okupacji, a także "użycia siły do kontrolowania części ukraińskiego regionu Doniecka i Ługańska". 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostry głos regionu w sprawie Rosji i Nord Streamu, głośne słowa o "wojnie USA z Chinami". Warszawskie forum bezpieczeństwa Warsaw Security Forum

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 11:47
Nord Stream II jako zagrożenie, także natury miliatarnej, obrona przed agresją Rosji, wojna na Ukrainie, potrzeba rozwoju Partnerstwa Wschodniego, europejska solidarność konieczność wzmocnienia wschodniej flanki NATO, infrastruktury cywlino-wojskowej i znaczenie relacji transatlantyckich –  to główne wątki dyskusji podczas Warsaw Security Forum. Pojawił się również wątek rywalizacji Chin i USA, a nawet teza o możliwej wojnie w ciągu 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: bez polskiej kampanii i presji nie byłoby szans na Fort Trump; tu chodzi o kwestię artykułu 5.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:10
- Dzięki Polakom, polskiej inicjatywie, kampanii prowadzonej przez polski rząd, teraz rząd amerykański zastanawia się i rozważa różne warianty i możliwości w kwestii wzmocnienia sił USA w Polsce – mówił były ambasador Polski w USA i b. koordynator ds. sankcji i ds. regionu Eurazji i Europy, Daniel Fried, pytany przez PolskieRadio24.pl o Fort Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były sekretarz NATO o Białorusi: jest tylko jedna droga naprzód

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 17:00
Nie ma wątpliwości, że Putin wywrze presję na Białoruś. Widzieliśmy już, jak Rosja naciska na władze w sprawie baz i stałe stacjonowanie rosyjskich sił na Białorusi – mówił były sekretarz NATO Anders Fogh Rasmussen, pytany o Białoruś przez portal PolskieRadio24.pl.  Dodał, że w UE i NATO jest zainteresowanie wolną i demokratyczną Białorusią. Co jeszcze mówi znany autorytet o Białorusi? Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jestem wyłącznie Litwinem, ani wyłącznie Polakiem". Wkrótce kolejne tomy dzienników Michała Römera

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 14:00
- Dla mnie więc osobiście  zatarg (Polaków i Litwinów) jest tragedią i wszystko, co dolewa oliwy do ognia i jątrzy, boli mnie niewypowiedzianie. Czuję się samotny jak człowiek, którego rasa wyginęła i który sam jeden z niej pozostał, niezrozumiany już przez nikogo –  tak pisał Michał Römer w 1921 roku. Nakładem wydawnictwa KARTA wydano dzienniki tej niezwykłej postaci czasów międzywojnia. Według wydawców dzienników miał w sobie miłość i do Polski, i do Litwy, ale historia zmuszała go do nieprostych i bolesnych decyzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA nie wykluczają sankcji za gazociąg Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 21:10
Sankcje za Nord Stream 2I to jedna z opcji prezydenta USA. Mówił o tym w Warszawie amerykański sekretarz energii Rick Perry. Polityk powtórzył, że Waszyngton sprzeciwia się rosyjsko-niemieckiej inwestycji.
rozwiń zwiń