more_horiz
Wiadomości

USA nie wykluczają sankcji za gazociąg Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 21:10
Sankcje za Nord Stream 2I to jedna z opcji prezydenta USA. Mówił o tym w Warszawie amerykański sekretarz energii Rick Perry. Polityk powtórzył, że Waszyngton sprzeciwia się rosyjsko-niemieckiej inwestycji.
Audio
  • Stany Zjednocznone: sankcje za Nord Stream 2 to jedna z opcji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Sekretarz ds. energii USA Rick Perry
Sekretarz ds. energii USA Rick Perry Foto: PAP/Tomasz Gzell

Stany Zjednoczone od miesięcy mówią, że projekt drugiej nitki Gazociągu Północnego jest wbrew bezpieczeństwu energetycznemu w Europie.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie krytykował w tej sprawie Niemcy i namawiał Berlin do kupna amerykańskiego gazu.

Amerykanie nie wykluczali nałożenia sankcji na firmy, które uczestniczą w projekcie, choć podkreślali, że jest to jedynie jedna z opcji. Powtórzył to dzisiaj w Warszawie Rick Perry.

- Stany Zjednoczone nie wspierają projektu Nord Stream 2 i nie widzę żadnego sygnału, jakobyśmy mieli kiedykolwiek wspierać ten projekt. Sankcje są jedną z opcji prezydenta - mówił Rick Perry.

Gazociąg Nord Stream 2 jest budowany przez rosyjski Gazprom. W projekcie uczestniczą też firmy z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii i Francji.

W zamyśle, gazociąg ma podwoić ilość gazu, dostarczanego z Rosji do Niemiec, z pominięciem Polski i Ukrainy.
Projektowi sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i Słowacja. Polskie władze chcą, aby Komisja Europejska uznała inwestycję za podlegającą unijnemu prawu. W ten sposób, Nord Stream 2 miałby się stać dla rosyjskiego Gazpromu nieopłacalny.
Planowana przez Rosję inwestycja po dnie Morza Bałtyckiego miałaby rozpocząć dostarczanie gazu już w przyszłym roku.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W tej sprawie wszyscy się zgadzają. Polskie siły polityczne za wzmocnieniem sił USA w Polsce. Debata PISM

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 19:25
Na forum PISM padła ważna deklaracja -  w sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich, rząd może liczyć na poparcie szerokiego spektrum sił politycznych w Polsce – stwierdził dyrektor PISM Sławomir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podczas XVI Forum Polityki Zagranicznej PISM. Przyznał, że ten konsensus wymaga dalszej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna umowa z Polska-USA. Minister: inwestycje USA w polską energetykę byłyby przełomem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 19:47
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówi o możliwych amerykańskich inwestycjach w energetykę w naszym regionie. Ta sprawa była jednym z tematów popołudniowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z amerykańskim sekretarzem ds. energii Rickiem Perrym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dodaje, że pokazujemy regionowi, jak przerwać dalsze uzależnianie się od Rosji w sferze energetyki i że są inne możliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe sankcje USA: za łamanie praw człowieka, aneksję Krymu, okupację Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 21:00
Ministerstwo finansów USA poinformował na swych stronach internetowych, że w związku z aneksją Krymu przez Rosję, łamaniem praw człowieka, okupacją wschodnich rejonów Ukrainy, nakłada sankcje na obywatela Rosji, dwóch obywateli Ukrainy i dziewięć podmiotów w Rosji i na Ukrainie. 
rozwiń zwiń