more_horiz
Wiadomości

Teresa Czerwińska: ponad 8 milionów Polaków nie będzie musiało wypełniać PIT-u

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 14:58
Minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała, że nowoczesne aplikacje oraz bazy danych służą resortowi nie tylko do walki z przestępcami podatkowymi, ale też są użyteczne dla zwykłych podatników. Dzięki nim między innymi od przyszłego roku urzędnicy wypełnią PIT za ponad 8 milionów Polaków. 
Teresa Czerwińska
Teresa CzerwińskaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Teresa Czerwińska jest jednym z prelegentów tegorocznego Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa. 

Szefowa resortu finansów wyjaśniła, że skarbówka automatycznie uzupełni za nas PIT-37 i PIT-38, które dotyczą dochodów z tytułu umów o pracę, czy innych form zatrudnienia, a także zysków ze zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółkach. - To jest właśnie przyjazny system podatkowy, czyli szanowanie czasu podatnika i nie obciążanie go dodatkowymi obowiązkami - powiedziała Teresa Czerwińska.

Minister przypomniała też, że jej resort pracuje nad rozwiązaniami, które docelowo mają zlikwidować w przyszłym roku obowiązek składana deklaracji VAT przez przedsiębiorców. Potrzebne dane urzędnicy mieliby pobierać z Jednolitego Pliku Kontrolnego. 

Ponadto ministerstwo finansów w najbliższym czasie planuje znowelizować ustawę o VAT. Według opublikowanego projektu zmianie ma ulec matryca obniżonych stawek tego podatku. Zdaniem Teresy Czerwińskiej obecnie obowiązująca ma wiele nieścisłości, ponieważ część produktów z tej samej kategorii jest opodatkowana według różnych stawek VAT. Przyszła ma być skonstruowana zgodnie z zasadą 3P - prosty, przyjazny, przejrzysty system podatkowy. - Kończymy z absurdami kiedy, chociażby pieczywo w zależności od terminu przydatności ma inną stawkę VAT-owską - mówiła Teresa Czerwińska. Przykładowo wszystkie warzywa i owoce, albo pieczywo będą opodatkowane w ten sam sposób. 

Dofinansowanie KAS

Minister zapowiedziała, że chce uruchomić program modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej. Ma on składać się z dwóch elementów - podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników oraz zakupu sprzętu, czy remontów budynków należących do KAS. Program według zapowiedzi Teresy Czerwińskiej będzie rozłożony na lata 2019-2022. W przyszłym roku minister chce skupić się na wynagrodzeniach, ich warunki mają nie odbiegać od tych na jakich funkcjonuje policja. - Również chciałabym aby warunki przejścia na emeryturę były takie same - dodała Terasa Czerwińska.

Przy tym wyjaśniła, że chciałaby, aby funkcjonariusze KAS mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby bez wymaganego osiągnięcia wieku 55 lat. Zaznaczyła jednak, że będzie to dobrowolna decyzja każdego funkcjonariusza, chętni będą mogli pozostać w pracy. Z kolei system pracy miałby być bardziej motywacyjny. 

Minister Finansów była dziś prelegentem panelu dyskusyjnego zatytułowanego "Cyfrowa broń fiskusa" na kongresie 590. 

dcz

Zobacz także

Zobacz także