Budapeszt: wybory do Europarlamentu jednym z tematów rozmowy Beaty Szydło z Viktorem Orbanem

Współpraca polsko-węgierska stanowiła w piątek główny temat spotkania wicepremier Beaty Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie. Była szefowa polskiego rządu wzięła też udział w 2. Węgierskim Narodowym Spotkaniu Modlitewnym.

2018-11-16, 17:25

Budapeszt: wybory do Europarlamentu jednym z tematów rozmowy Beaty Szydło z Viktorem Orbanem
Spotkanie wicepremier Beaty Szydło z Viktorem Orbanem, premierem Węgier. Foto: Beata Szydło/Twitter

- Podczas krótkiej rozmowy w cztery oczy rozmawialiśmy przede wszystkim o współpracy polsko-węgierskiej – poinformowała wicepremier Beata Szydło. Rozmowy dotyczyły także bieżących kwestii międzynarodowych, w tym europejskich – m.in. zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

"UE powinna opierać się na wartościach"

Wicepremier była jednym z mówców podczas Węgierskiego Narodowego Spotkania Modlitewnego, w którym uczestniczyli m.in. wicepremier i minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter, przedstawiciele partii węgierskich oraz goście z zagranicy. Na jego marginesie przeprowadziła też dwustronną rozmowę z ambasadorem USA ds. swobód religijnych Samem Brownbackiem.

"

Beata Szydło Mówiłam też o tym, że UE powinna opierać się na wartościach i nie może odchodzić od tych fundamentów, które legły u jej podstaw i które były tak mocno podkreślane oraz eksponowane przez Roberta Schumana

W swoim wystąpieniu Beata Szydło – jak powiedziała - mówiła o programie rządu polskiego "zbudowanym w oparciu o przesłanie chrześcijańskiej nauki społecznej, w którym bardzo duży nacisk kładziemy na niwelowanie różnic, na wyrównywanie szans, na wspieranie najsłabszych, politykę prorodzinną".

- Mówiłam również o tym, że UE powinna opierać się na wartościach i nie może odchodzić od tych fundamentów, które legły u jej podstaw, które były tak mocno podkreślane i eksponowane przez chociażby Roberta Schumana. Ta idea przyświeca nam również w naszych dyskusjach na temat przyszłości UE, na temat tego, w jaki sposób powinna się ona rozwijać – dodała.

REKLAMA

"Polska mocno angażuje się w pomoc humanitarną"

Rozmowa Beaty Szydło z Brownbackiem dotyczyła – według jej słów – "możliwej współpracy przy realizacji projektów i programów pomocowych, humanitarnych i wspierania prześladowanych mniejszości religijnych, a szczególnie prześladowanych chrześcijan".

Jak przypomniała, Brownback spotkał się w lipcu z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, który podkreślił wówczas, że polski rząd jest zainteresowany wspieraniem inicjatyw propagowanych przez amerykańskiego ambasadora.

"

Beata Szydło Polska mocno angażuje się w pomoc humanitarną. To nie tylko ważny dla nas element polityki zagranicznej, ale kładziemy też nacisk na pomoc wszystkim, którzy ze względu na swoją wiarę są prześladowani.

- Chcę podkreślić, że Polska mocno angażuje się w pomoc humanitarną – powiedziała wicepremier, przypominając, że w polskim rządzie jest minister ds. pomocy humanitarnej, które to stanowisko zajmuje Beata Kempa. - To pokazuje, że to jest nie tylko ważny dla nas element polityki zagranicznej, ale rzeczywiście kładziemy też nacisk na pomoc tym wszystkim, którzy ze względu na swoją wiarę są prześladowani, w tym chrześcijanom - dodała.

Trzecie spotkanie wicepremier

Beata Szydło spotkała się też z wiceminister ds. polityki rodzinnej w Ministerstwie Zasobów Katalin Novak. Jak przypomniała, polski rząd wzorował się na rozwiązaniach węgierskich w polityce prorodzinnej i już wcześniej, na Forum Ekonomicznym w Krynicy, rozmawiała z Novak na temat inicjatyw, które mogłyby być wspólnie realizowane.

REKLAMA

Proszona o podanie przykładu takiej wspólnej inicjatywy, odparła: "Pojawił się pomysł stworzenia wspólnych polsko-węgierskich przedsięwzięć, które organizować będą kobiety aktywne w życiu publicznym, polityce, biznesie czy działalności społecznej".

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej