Sygnał z europejskiego systemu satelitarnego Galileo będzie dostępny w USA

Europejski system satelitarny Galileo będzie także dostępny w Stanach Zjednoczonych. Zgodę na wykorzystywanie sygnału dała Federalna Komisja Łączności w USA. To zaufanie amerykańskiego rządu i uznanie wydajności Galileo - skomentowała komisarz do spraw rynku wewnętrznego i przemysłu Elżbieta Bieńkowska. 

2018-11-16, 19:26

Sygnał z europejskiego systemu satelitarnego Galileo będzie dostępny w USA
Niemal wszystkie rejony naszej planety zostały już dotknięte takimi zjawiskami, jak zanieczyszczenie wód, susze, skutki regulacji rzek, powodzie czy podnoszenie się poziomu wód.Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Sygnał z europejskiego systemu Galileo będzie dostępny w USA. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po wejściu na amerykański rynek Galileo będzie mógł zwiększyć liczbę użytkowników i zastosowań. W pełni operacyjny unijny system będzie w 2020 roku. Wtedy na orbicie będzie krążyć 30 satelitów. Do tej pory Europy wystrzeliła 26. 

Galileo to konkurencja dla amerykańskiego systemu GPS, ale ma być od niego precyzyjniejszy. Tę większą precyzję Galileo zawdzięcza zegarom mierzącym czas z opóźnieniem jednej sekundy na kilka milionów lat. Europejski system będzie miał też silniejszy sygnał.

Można go będzie odbierać w budynkach, tunelach czy w wysokich górach i - w przeciwieństwie do sygnału GPS, który teraz tam zanika - ułatwi przeprowadzanie akcji ratunkowych. 

Galileo jest teraz chlubą Europy, ale początki nie były łatwe. Unijny system nawigacyjny, ogłaszany z wielką pompa pod koniec ubiegłego stulecia, rodził się w bólach, bo unijne państwa długo nie mogły się porozumieć co do finansowania projektu. Później pojawiły się jeszcze kłopoty techniczne i dopiero w ostatnich latach udało się te wszystkie problemy przezwyciężyć.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej